Macbook Touchpad’i Çalışmaması Sorununun 8 Farklı Çözümü

MacBook’unuzun dokunmatik yüzeyinin neden tepki vermediğini merak ederek çaresizce ona baktınız mı hiç? İşte o anlarda klavyenin altındaki o küçük dikdörtgen kutunun ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Günlük bilgisayar görevlerimizin kalp atışı gibidir.

Ama merak etmeyin! Dokunmatik yüzeyinizi planlanmamış bir mola vermeye karar vermesi durumunda bile panik yapmaya gerek yok. Bu yazıda, dokunmatik yüzeyinizi hayata döndürebilecek bazı denenmiş ve gerçek sorun giderme adımlarında size rehberlik edeceğiz. Şimdi MacBook’unuzun dokunmatik yüzeyini eski haline getirmek için derlediğimiz yöntemlere bir göz atalım;

1- Dokunmatik Yüzey Ayarlarınızı Kontrol Edin

Dokunmatik Yüzey Ayarlarınızı Kontrol Edin

MacBook’unuzdaki dokunmatik yüzeyin sorunları varsa, ilk olarak ayarları kontrol etmeniz gerekir. Dokunmatik yüzeyin etkin olduğundan ve doğru şekilde yapılandırıldığından emin olun.

Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ekranın sol üst köşesindeki Apple logosuna tıklayın ve “Sistem Ayarları“nı seçin.
 2. “Dokunmatik Yüzey”i seçin.
 3. “İşaret ve Tıklama” sekmesini seçin.
 4. “Zorla Tıklama” ve “Dokunsal Geri Bildirim” seçeneklerinin etkinleştirildiğinden emin olun.
 5. “İzleme Hızı” kaydırıcısını istediğiniz gibi ayarlayın.

Bu ayarları yaptıktan sonra, dokunmatik yüzeyinizin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sorun devam ediyorsa, diğer sorun giderme adımlarını deneyebilirsiniz.

2- Erişilebilirlik Ayarlarınızı Kontrol Edin

MacBook’unuza kablosuz bir fare veya kablosuz bir dokunmatik yüzey bağlıysa, dokunmatik yüzeyden gelen tutarsız işaretçi hareketiyle karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için bu cihazları bağlantısını kesmeniz ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmeniz gerekir.

Dokunmatik yüzeyin ayarlardan devre dışı bırakılmış olabileceği bir durum da vardır. Bu genellikle MacBook’unuza kablosuz bir fare veya dokunmatik yüzey bağlıysa olur. Dokunmatik yüzeyini açmak/kapatmak için şu adımları izleyin:

Dokunmatik yüzeyini açmak kapatmak için şu adımları izleyin
 1. Sistem Ayarları > Erişilebilirlik > İşaret’e gidin.
 2. “Fare veya kablosuz dokunmatik yüzey önceden ayarlandığında yerleşik dokunmatik yüzeyini görmezden gel” ayarının devre dışı olduğundan emin olun.
 3. Ayrıca “İzleme Yüzeyi Ayarları” altında “İzleme Yüzeyini kaydırmak için kullan” seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun.

PRAM / NVRAM’ı Sıfırlayın

MacBook’unuzun PRAM’ı (Parametre Rastgele Erişimli Bellek) ve NVRAM’ı (Uçucu Olmayan Rastgele Erişimli Bellek), ses seviyesi, ekran çözünürlüğü, başlangıç diski seçimi ve daha fazlasıyla ilgili belirli ayarları depolar. Bazen bunları sıfırlamak dokunmatik yüzey sorunlarını çözebilir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Intel tabanlı Mac’ler için NVRAM ve PRAM sıfırlama:

1- Öncelikle Mac’inizi tamamen kapatın.

2- Ardından, Option + Command + P + R tuşlarına aynı anda basarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

3. 20 saniye sonra, başlangıç sesini duyduğunuzda veya Apple logosunu gördüğünüzde tuşları bırakın ve Mac’inizin yeniden başlamasını bekleyin.

Apple silikonlu bir Mac’te NVRAM ve PRAM’ı sıfırlamak mümkün değildir.

Çünkü Apple işlemcili Macbook’lar bir sorun tespit edildiğinde ve kapatmadan açıldığında bilgisayarınız bunu otomatik olarak yapar.

Bunun nedeni, NVRAM ve PRAM’ın Mac’inizin donanımı ve ayarları hakkında önemli bilgiler depolamasıdır. Bunları sıfırlayabilir ve bazen bozuk veya güncel olmayan bilgilerden kaynaklanan sorunları çözebilir. Ancak, Mac’iniz bu işlemi otomatik olarak yürüttüğü için manuel olarak yapmanıza gerek yoktur.

3- SMC Sıfırlaması Yapın

Sistem Yönetim Denetleyicisi (SMC), MacBook’unuzdaki touchpad dahil olmak üzere çeşitli donanım işlevlerini kontrol eder. Bunu sıfırlamak genellikle sorunları çözebilir.

Çıkarılabilir pilli MacBook’lar için SMC sıfırlaması yapma adımları şöyledir:

 1. MacBook’unuzu tamamen kapatın.
 2. Güç adaptörünü MacBook’unuzdan çıkarın.
 3. Pili dikkatlice MacBook’unuzdan çıkarın.
 4. Pil çıkarıldıktan sonra, güç düğmesine yaklaşık on saniye basılı tutun.
 5. On saniye sonra, güç düğmesini bırakın.
 6. Pili tekrar bölmesine takın.
 7. Güç adaptörünü MacBook’unuza yeniden bağlayın.
 8. Son olarak, güç düğmesine basarak MacBook’unuzu açın.

Çıkarılamayan pilli modeller için kapatın, bir güç kaynağına bağlayın, Shift + Control + Option ve güç düğmesini 10 saniye basılı tutun, ardından bırakın ve açılış yapın.

4- macOS’unuzu Güncelleyin

İşletim sisteminizi güncel tutmak, sorunsuz performans ve aynı zamanda dokunmatik yüzey sorunlarını çözmek için de önemlidir. OS’nizi güncellemek işe yaramazsa, Mac Kurtarma Modu aracılığıyla yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. macOS’u MacBook Pro’nuza güncellemeden veya yeniden yüklemeden önce verilerinizi yedeklemenin önemli olduğunu unutmayın.

 1. Apple menüsüne gidin ve “Sistem Tercihleri”ni seçin.
 2. “Yazılım Güncelleme”yi seçin ve kullanılabilir güncellemeleri kontrol edin. Varsa, bunları Mac’inize yüklemek için “Şimdi Güncelle”ye tıklayın.
 3. Diğer bir alternatif ise macOS’u yeniden yüklemektir. Bunun için, Apple logosu görünene kadar “Command” + “R” tuşlarına basılı tutun. Bu, MacBook’unuzu macOS Kurtarma Modu’na başlatacaktır.
 4. “macOS Ventura’yı Yeniden Yükle”yi seçin ve ekrandaki basit talimatları izleyin.

Konuyla ilgili daha fazla destek için resmi Apple sitesindeki yardım makalesini de okuyabilirsiniz.

5- Bazı Komut Listesi Dosyalarını Silin

Diğer yöntemlerin hiçbirinin işe yaramadığından endişeleniyorsanız, bu işe yarayacak! Property List (plist) dosyaları, bir Mac’teki çeşitli uygulamalar ve işlemler için tercihleri ve yapılandırma bilgilerini depolar. macOS, klavye kısayolları, ekran çözünürlüğü, ağ yapılandırmaları ve daha fazlası gibi çeşitli ayarları ve tercihleri depolamak için bunları kullanır. Bir dokunmatik yüzey ile ilişkili bir plist dosyasını silmek, bu sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Şu basit adımları izleyin:

 1. MacBook’unuzda Finder’ı açın.
 2. Klavyenizde ‘Komut+Shift+G’ tuşlarına basın.
 3. Görünen diyalog kutusuna ‘~/Library/Preferences/’ yazın ve Enter’a basın.
~/Library/Preferences/

4- Klasörde şu dosyaları arayın:

com.apple.preference.trackpad.plist

com.apple.AppleMultitouchTrackpad.plist

 1. Bu dosyaları masaüstüne taşıyın. Bu, daha sonra geri yüklemeniz gerekirse yedek olarak işlev görecektir.

Dosyaları taşıdıktan sonra MacBook’unuzu yeniden başlatmanız gerekir. Şimdi, dokunmatik yüzey sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

6- Bilgisayarınızı Güvenli Modda Başlatın

Güvenli mod, MacBook’unuzu minimum gerekli işlemlerle başlatır ve sorunlara neden olabilecek üçüncü taraf yazılımları devre dışı bırakır. Güvenli modda başlatmak için MacBook’unuzu yeniden başlatın ve Apple logosu görünene kadar Shift tuşunu basılı tutun. Dokunmatik yüzey güvenli modda çalışıyorsa, sorun muhtemelen cihazınızdaki bir yazılımda yatmaktadır.

7- Artık Donanımsal Sorunları Araştırmayı Deneyin

Hiçbir yazılım düzeltmesi işe yaramazsa, donanım sorunlarını göz önünde bulundurmanın zamanı gelmiştir. Dokunmatik yüzeyin altında herhangi bir kalıntı var mı? Cihaza yakın zamanda sıvı döküldü mü? Bir diğer yaygın suçlu, dokunmatik yüzeye aşağıdan baskı uygulayan şişmiş pildir. Bir donanım sorunu olduğundan şüpheleniyorsanız, kendiniz onarmaya çalışmak yerine bir profesyonele danışmak en iyisidir.

8- Apple Diagnostics’i Çalıştırın

MacBook’unuz, başlangıçta basit bir tanılama kontrolü çalıştırarak sorunlara neden olabilecek donanım sorunlarını tespit edebilir ve MacBook dokunmatik yüzeyinin çalışmamasının nedenini belirleyebilir. İşte nasıl yapılacağı:

 1. Klavye, fare, ekran, Ethernet bağlantısı (varsa) ve AC güç bağlantısı dışındaki tüm harici cihazları bağlantısını kesin.
 2. MacBook’unuzun iyi havalandırılan sert, düz ve sabit bir yüzeyde olduğundan emin olun.
 3. MacBook’unuzu kapatın.
 4. MacBook’unuzu açın ve ardından klavyenizdeki “D” tuşuna hemen basın ve basılı tutun. Sizin dilinizi seçmenizi isteyen bir ekran görene kadar basılı tutmaya devam edin.
 5. “Dil seçin” ekranı göründüğünde dilinizi seçin. Bu seçimin ardından Apple Diagnostics otomatik olarak başlayacaktır.
 6. Testler tamamlandıktan sonra, test sonuçlarının bir özeti sunulacaktır. Listede seçerek bulunan herhangi bir sorun hakkında ayrıntılar alabilirsiniz.
 7. Apple Diagnostics’ten çıkmak için “Yeniden Başlat” veya “Kapat”a tıklayın.

MacBook’unuzun dokunmatik yüzeyi çalışmıyorsa, bu oldukça sinir bozucu olabilir. Ancak, yukarıdaki sorun giderme adımlarını takip ederek sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Çalışmazsa, profesyonel yardım almanız gerekebilir.

Bir Cevap Yazın