İnstagram Hesabıma Başkasının Girdiğini Nasıl Anlarım

İnstagram hesabınızın güvenliğinden şüpheleniyor ve hesabınıza başkasının girdiğini düşünüyorsanız öncelikle kontrol etmeniz gereken birkaç durum vardır. Bundan emin olmak için hesabınızda gözle görülür bir değişiklik yapılıp yapılmadığına bakın. Eğer hiçbir sorun yoksa ve hesabınıza birisi girmeye çalışıyor bildirimi aldıysanız bunun başka sebepleri olabilir.

Biri İnstagram Hesabıma Girmeye Çalışmış Uyarısı

Hesabınıza daha önce hiç girmediğiniz bir cihazdan girildiği ya da girilmeye çalışıldığı gibi bir uyarı alırsanız bunun iki sebebi olabilir. Ya gerçekten birisi hesabınıza girmeye çalışmıştır ya da daha önce hiç girmediğiniz bir cihazdan veya konumdan siz giriş yapmışsınızdır (vpn kullandıysanız da bu uyarıyı alabilirsiniz). Hesabınıza girenin siz olmadığınızdan emin olmak için son yaptığınız girişleri bir düşünün ve ardından maillerinizi kontrol edin. İnstagram tarafından güvenlik bilgilendirmesi için gönderilmiş bir mail olabilir. Tam olarak emin olma yolları için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Giren Kişinin İşlem Yapmasını Engelleme

Yine de güvenlik amacıyla hesabınızın şifresini değiştirmenizi ve değiştirirken diğer tüm cihazlardan çıkış yap seçeneğini işaretlemenizi tavsiye ederiz. Bu durumda hesabınızı ele geçiren kişi giriş yapmış olsa bile İnstagram onu otomatik olarak hesabınızdan atacaktır ve bir daha giriş yapması için yeni şifreyi bulması gerekecektir.

İnstagram Hesabıma Giren Cihazları Listeleme

İnstagram Hesabıma Giren Cihazları Güvenlik

Facebook gibi diğer sosyal medya ağlarında bulunan hesaba giriş yapan cihazları listeleme özelliği İnstagram‘da kısıtlı olarak sunulmaktadır. İnstagram’ın güvenlik sayfasından sadece hesabınıza giriş yapılan tarih ve saatleri görebilmeniz mümkündür. Aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.instagram.com/accounts/access_tool/logins

İnstagram Hesabıma Giren Cihazları Listeleme

İnstagram Hesabıma Başkasının Girmesini Nasıl Engellerim

İnstagram hesabınızın güvenliğini sağlamak için yapmanız gerekenler arasında öncelikle hesabınızın şifresini değiştirmek gelmektedir. Çünkü hesabınızı çalan kişi şifrenize bile sahip olsa şifre değiştirdiğiniz an hesabınıza olan erişimini kaybedecektir. Ardından mail adresiniz ile telefon numaranızın güncelliğini kontrol edin ve kullanmadığınız uygulamaların erişimini kaldırın. Sorun hesabınızın kendi kendine takip beğeni yapmasıysa sorun başka olabilir.

İnstagram Ülke Engeli Nasıl Koyulur

Hesabınıza yabancı bir ülkeden giriş yapıldığı uyarısıyla karşılaşıyorsanız hesabınızın Türkiye dışından giriş yapılamayacak şekilde ayarlanmasının güvenlik açısından faydalı olabileceğini düşünebilirsiniz ancak İnstagram bu özelliği henüz yayınlamadı. Bir ara bu özelliğin denendiğine dair haberler çıksa da maalesef ki şuan kullanma imkanımız yok.

İnstagram İçeriklerini Gizleyerek Güvenliği Sağlamak

Bazı kullanıcılar kendi güvenlikleri için bazı fotoğraflarını herkesin görmesini istemeyebiliyorlar. Bu durumda da bilgi güvenliğini sağlama amacıyla fotoğraflarınızı geçici süreyle gizleme özelliği işinize yarayabilir.

Bir Cevap Yazın