Bilgisayarın Seri Numarası Nerede Yazar

Bilgisayarda seri numarası özellikle garanti sorgulama ya da resmi işlemlerde büyük önem arz edebilmektedir. Bu durumda bilgisayarın seri numarasının nerede olduğunu bilmeyen kullanıcılar anlık bir duraksama yaşayabilir. Bu tarz işlemler için bilgisayarın üzerinde seri numarası aramak yerine bilgisayar ayarları üzerinden seri numaranızı bulabilirsiniz. Üstelik markanızın ne olduğu fark etmez.

Bilgisayar Seri Numarası Sorgulama

Bilgisayar Seri Numarası Sorgulama

Bilgisayar ayarları üzerinden seri numarası bulmak oldukça basittir. Yapmanız gereken işlemler sırasıyla şu şekildedir;

  • Klavyeden Windows düğmesine tıkladıktan sonra “cmd” yazıp enter’a basın.
  • Karşınıza gelen sayfaya “wmic bios get serialnumber” kodunu yapıştırın.
  • Bilgisayarınızın seri numarası karşınıza çıkacaktır.

Markaya Göre Fark Eder mi?

Markaya Göre Fark Eder mi

Özellikle laptop modeline göre seri numarası arayan pek fazla kullanıcı bulunmaktadır. Bilgisayarınız Lenovo Laptop da olsa HP Laptop da olsa Monster Laptop da olsa seri numarasını CMD yöntemiyle bulabilirsiniz. Tıpkı Acer, Asus, Huawei markalarda olduğu gibi. Çünkü laptop üzerindeki bir yazıyı aramaya çalıştığınızda muhtemelen bir süre sonra o yazı silinecektir. Bu sebeple bilgisayar üzerinde yazan numarayı bulmak pek kolay olmayacaktır.

Bilgisayar Garantisi Nasıl Sorgulanır?

Bilgisayar Garantisi ve Seri Numarası

Bunun için bilgisayarınızın markasını yazdıktan sonra garanti sorgulama yazıp arama yapmanız yeterlidir. Bazı popüler markalar için garanti sorgulama sayfaları aşağıda verilmiştir.

Bir Cevap Yazın