İnternet Sitesi Nasıl Kurulur (.com .net uzantılı – ücretsiz)

Günümüzde neredeyse her yerden ulaşılabilir olması nedeniyle büyük önem arz eden internet sitelerini kurmak için neler gerekiyor? İnternet sitesi kurmak ne kadara mal olur ücretsiz kurulabilir mi ve kodlama bilmeden site kurulur mu gibi soruları cevapladık.

Ücretsiz İnternet Sitesi Kurmak Mümkün Mü?

Ücretsiz İnternet Sitesi Kurmak Mümkün Mü?

Eğer sitenin tamamen size ait olmasını istiyorsanız bu mümkün değil. Sitenizin .com gibi uzantılara sahip olması bir alan adı satın almanız gerektiği anlamına gelir. Sitenizin adını belirledikten sonra yıllık 8.5 dolar gibi bir ücret karşılığında internet sitesi uzantısına sahip olabilirsiniz. Bu ücret uzantının net, org olmasına göre değişiklik göstermektedir. Ancak blogspot ya da wordpress gibi internet sayfaları üzerinden ücretsiz site açabilirsiniz. Bu durumda size bir alt alan adı vereceklerdir. Siteniz xxx.wordpress.com şeklinde olacaktır ancak hiçbir ücret ödemeden site kurabilmiş olacaksınız.

Her ne kadar alt alan adı sağlayıcıları ücretsiz servis veriyor olsa da bu servisleri kullanmak hem Google’da öne çıkma açısından hem de kısıtlı tasarım ve yönetim özelliklerinden dolayı size dezavantajlar getirebilir.

Diğer güzel bir seçenek internet sitesi kurma platformu olan Bedava-Sitem.com’u tercih etmeniz olabilir. Bu platform aracılığıyla oluşturacağınız site ilk önce tr.gg uzantılı olacaktır. 19.99 TL/ay gibi uygun bir fiyattan sundukları premium üyeliği alarak kurduğunuz siteyi kendi alan adınıza taşımak ve siteadi.com / siteadi.net gibi pek çok bilinen uzantıları almak mümkün. Bu sayede .com / .net ile gerçek bir siteye sahip olmak dışında, mail yönetimi, daha fazla alan gibi pek çok ek özelliklere de sahip olabilirsiniz. Sitenizi kurmadan önce Bedava-Sitem’in hazırladığı web sitesi kurma rehberini de okuyabilirsiniz.

.com Uzantılı Site Nasıl Alınır

.com Uzantılı Site Nasıl Alınır

Bu tarz uzantılara sahip olmak için bir aracı kurumla anlaşmalısınız. İsimtescil ya da Güzel Hosting gibi alternatifler bulunmaktadır. Sayfalarına giriş yaptığınızda alan adı bölümünü bulabilir ve sitenizi alabilirsiniz. İnternet sitesi sağlayıcılar 7/24 telefonlara ve destek taleplerine cevap vermektedirler. Bu konuda onlardan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Site Nasıl Kurulur

Siteyi aldıktan sonra kurulum için bir sunucuya ihtiyacınız olacaktır. Genellikle alan adı sağlayıcıları küçük çapta siteler için alan adını onlardan aldıysanız küçük bir sunucu deposu veriyorlar. Bu da bilgi vermek için kurulmuş bir internet sitesi kurmaya yeterli olacaktır. Eğer bizim sitemiz gibi bir blog ya da ticaret sitesi gibi büyük çaplı bir site kurmak isterseniz bir sunucuya (hosting) ihtiyacınız olacaktır. Bu da yıllık ortalama 50 lira gibi bir ücrete sağlanabilmektedir.

İnternet Sitesi Kurmak İçin Kodlama Bilmek Gerekir mi?

İnternet Sitesi Kurmak İçin Kodlama Bilmek Gerekir mi?

Belki de bu konuda en çok merak edilen soru bu olabilir. Bir örnek vermemiz gerekirse şuan bakmış olduğunuz sitenin hem mobil hem masaüstü versiyonu ve geri kalan hiçbir şeyi için kodlama bilgisi kullanılmamıştır. Üstelik bu temalar, özellikler ve eklentiler tamamen ücretsizdir. Kurulum için bile sizin uğraşmanız gerekmemekte. Kendinize hosting hizmeti aldıktan sonra sağlayıcınıza “siteme wordpress kurmak istiyorum” yazmanız bu özelliklerin tamamına erişiminiz için yeterli olacaktır. Onlar birkaç dakika içinde size yönetim paneli, temaları hazır bir sistem kuracaklardır. İsterseniz WordPress’in sitesine girip binlerce ücretsiz tema içerisinden istediğinizi anında sitenize kurabilirsiniz.

İnternet Sitesi Kurma Maliyeti

İnternet Sitesi Kurma Maliyeti

Alan adı ve sunucu masrafını hesapladığımız zaman ortalama 50-100 lira arası bir maliyetle internet sitenizi kurabilir ve istediğinizi yapabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza göre zamanla paket yükseltme sistem değiştirme gibi imkanlarınız her zaman vardır. Hatta bir hosting firmasından diğerine geçmek bile yarım saat kadar kısa sürmektedir.

One thought on “İnternet Sitesi Nasıl Kurulur (.com .net uzantılı – ücretsiz)

Bir Cevap Yazın