IPhone Resim/Fotoğraf Boyutu Küçültme Yöntemleri

IPhone telefonunuzda depolama yetersizliği veya başka nedenler ile fotoğraflarınızın boyutunu küçültmek isteyebilirsiniz. Fotoğraf boyutlarınızı küçültmek ilk duyduğunuzda mantıklı ve gerekli bir istekmiş gibi gelmeyebilir. Ancak e-posta gönderirken, bulut üzerinden dosya aktarırken veya boyut sınırı olan sitelere IPhone telefonunuzdan fotoğraf yüklerken yazımızda belirteceğimiz yöntemlere ihtiyacınız olabilir. Fotoğraf boyutu küçültürken elbette fotoğrafınızın kalitesi düşecektir. Çok kaliteli fotoğraflara ihtiyaç duymadığınız ve boyut sorunu yaşadığınız noktalarda fotoğraflarınızın boyutunu küçültebilirsiniz. O halde gelin IPhone fotoğraf boyutu küçültme yöntemlerine bakalım.

Whatsapp İle Göndermek

Whatsapp herhangi bir işletim sistemi fark etmeksizin gönderilen medyaların boyutunu otomatik olarak küçültmektedir. Uygulamanın akıcılığı ve sunucuların daha verimli çalışabilmesi açısından medya boyutları belirli limit altında tutulmaktadır. Whatsapp uygulaması üzerinden fotoğraf boyutunu küçültmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Küçültmek istediğiniz fotoğrafı bir arkadaşınıza veya varsa varsa ikinci whatsapp’ınıza gönderin
  • Arkadaşınızdan fotoğrafı size tekrar göndermesini isteyin veya ikinci whatsapp’ınızdan fotoğrafı tekrar kendinize gönderin
  • Fotoğraf boyutu küçültülmüş bir şekilde fotoğraf rulonuza kayıt edilecektir.

Fotoğraf Formatını Değiştirmek

IOS işletim sisteminde JPEG yerine HEIC medya formatını kullanabilirsiniz. HEIC formatı JPEG formatına göre aynı kalitede daha az yer kaplamaktadır. IPhone ile çektiğiniz fotoğraflarınızın HEIC formatında kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. JPEG kayıt seçeneğini HEIC formatına çevirmek için cihazınızın kamera ayarlarına gidip HEIC formatını seçmelisiniz.

Fotoğraf Boyutu Küçültme Uygulamaları Kullanmak

Fotoğraflarınızın boyutunu bazı fotoğraf boyutu küçültme uygulamaları ile küçültebilirsiniz. Uygulama mağazasından bu iş için yapılmış herhangi bir uygulamayı cihazınıza yükleyerek dakikalar içinde fotoğrafınızın boyutunu küçültebilirsiniz. Fotoğraf küçültme uygulamalarından herhangi birine boyutunu küçültmek istediğiniz fotoğrafı yükleyerek boyutu küçültülmüş fotoğrafın telefonunuza kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Uygulama mağazasında bulabileceğiniz bazı fotoğraf boyutu küçültme uygulamalarını aşağıda listeledik.

  • Compress Photos
  • Photo Compress
  • ImageResize

Fotoğraf Boyutu Küçültme Sitelerini Kullanmak

Fotoğraflarınızın boyutunu küçültmek için bu amaçla yapılmış sitelerden bir tanesini kullanabilirsiniz. İnternet tarayıcınız üzerinden fotoğraf boyutu küçültme sitelerinden herhangi birine boyutunu küçültmek istediğiniz fotoğrafı yükleyerek boyutu küçültülmüş fotoğrafı telefonunuza kayıt edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın