İnternet Bankacılığı Şubeleri Ortadan Kaldırabilir mi?

Günümüzde bankacılık sektörü baştan aşağı internete taşınan nadir sektörlerden biridir. Neredeyse hiç şubesiyle karşılaşmadığımız ama sadece internetten işlem yaparak binlerce müşteriye sahip olan bankalar bulunmaktadır. Genel olarak bankalar da şube sayısını azaltma yoluna gitmektedirler. Şube sayısını azaltan bankalar kira, personel gibi masraflardan ettikleri karı müşteri ve kendisine paylaştırarak ücretsiz eft/havale gibi avantajlı hizmetler sunabilmektedir.

İnternet Bankacılığı Neler Sunar?

İnternet Bankacılığı Neler Sunar

Kendi işlemlerinizi kendiniz yapabilirsiniz, günümüzde bir yerden bir yere para göndermek dakikalar içerisinde yapılabilecek bir işlemdir. Bunun yanı sıra Türkiye’de bulunan 50.000 adet atm’nin tamamı tüm banka kartlarıyla işlem yapmaya imkan sağlamakta ve para yatırma çekme işlemleri her an yapılabilmektedir.

Fatura ödemek için fatura merkezlerine ya da alışveriş yapmak için nakit paraya ihtiyaç yoktur. Bu işlemlerin tamamı bugün telefonumuzdan yapılabilmektedir. Üstelik nakit paranın kaybolma riski varken banka kartı kaybolduğu an iptal edilerek içindeki para korunabilmektedir. İnternette yapılan her işlem kayıt altına alınmaktadır. İnternetten alışveriş yapmak ya da fatura ödemek için evinizden çıkmanız bile gerekmez. Bu kadar avantaj varken banka şubesine ancak gezmeye gidilir. Konuya biraz daha geniş çaplı bakarsak Online Mağazacılık Fiziki Dükkanları Bitirebilir mi? diyerek bu konuyu genele yayabiliriz.

Online Mağazacılık Fiziki Dükkanları Bitirebilir mi?

Şubeler Olmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Şubesiz bankacılığa girişte bilgilerinizi bankayla paylaşmanızın ardından banka size sözleşmelerini imzalatmak için bir kurye yollar. Ardından hesabınız açılır ve bankanın müşterisi olursunuz. Geri kalan işlemlerin tamamı mobil uygulama veya internet sitesi üzerinden sağlanmakta ve diğer bankalardan farksız şekilde ilerlemektedir.

Personeli Olmayan Banka Şubesi

Daha önce ülkemizde denenmiş birkaç örneğine göz atabilirsiniz; Ziraat bankası tarafından 2009 yılında sadece VTM adı verilen makinelerle çalışan bir şube açılmıştır. Bu makineler temelde Atm’nin yaptığı işlemlerin aynısını yapmaktadır ancak karşınızda bir müşteri hizmetleri personeli bulunmakta olup yardım isteyebiliyorsunuz. Genellikle atm kullanırken sorun yaşayan kişiler için üretilmiştir.

Günümüzde de Kuveyt Türk’ün bazı şubelerinde XTM’ler bulunmaktadır. Sıra beklemek istemeyen banka müşterileri bu makineleri kullanabilmektedir. Aşağıda bankanın hazırlamış olduğu tanıtım videosunu görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın