Online Mağazacılık Fiziki Dükkanları Bitirebilir mi?

Gelişen e-ticaret sektörünün bir sonucu olarak alışveriş yaparken ihtiyacımız olan bazı ürünleri internetten alıyoruz. Bunu yapmasak bile önce internetten alacağımız ürün hakkında araştırma yapıp bilgi ediniyoruz. İnternet mağazacılığı bu kadar ön plana çıkmışken fiziki mağazacılığın gelecekteki yeri ne olabilir?

Günümüzde e-Ticaret Sektörü Ne Halde?

Bugün bile etrafımıza baktığımızda sadece internetten satış yapan ve pek çok mağazadan daha çok kar elde eden şirketler görmek mümkün. Bu mağazaların çalışanları ürünlerini raflara dizmeye değil de sitelerine eklemek için emek harcıyorlar. Üstelik onlarca gelişmiş e-ticaret sistemi sayesinde hiçbir yazılım bilgisine sahip olmadan bunları yapabilmek mümkün.

Müşteriler İçin Online Mağazaların Avantajları

Günümüzde e-Ticaret Sektörü Ne Halde?

Online mağazacılık sadece satıcılar için değil müşteriler için de eşsiz fırsatlar sunar.

Kolay Ürün Kıyaslama İmkanı

İnternette bir ürün ararken dakikalar içinde tüm satıcıları gözden geçirip en uygun fiyatlı olan satıcıyı bulabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi

İnternet sizlere bir satıcının sunabileceğinden daha fazla bilgi sunar. Bazen ürünlere ait kutu açılışları bazen özel hazırlanmış teknik bilgiler listesi sayesinde size uygun ürün bulmak kolaylaşır.

Eşsiz Rahatlık

İnternetten alışveriş yapmak için çarşıya çıkıp gezmeniz hatta yerinizden kalkmanız bile gerekmez. Evinizden çıkmadan sipariş verebilirsiniz. Ürün birkaç güne sizin ayağınıza gelecektir.

Alternatif Ödeme Seçenekleri

Neredeyse her e-Ticaret mağazası sizlere çeşitli taksit imkanları sunmaktadır. Ancak kurumsal olmayan dükkanlar maalesef ki bankaların ücretleri sebebiyle bunu sunamıyorlar.

Özel Avantajlar

e-Ticaret siteleri ellerindeki müşteriyi tutmak için size bir sonraki alışverişiniz için özel indirim çekleri verebilirler. Bu durumda bir sonraki alışverişinizi daha uyguna getirebilirsiniz. Aslında normal mağazacılıkta da dükkan sahibi sizi hatırlarsa indirim yapabilir 🙂

Her Zaman Açık

İnternet sitelerinin mesai saati yoktur. Bu yüzden sabah 5’te bilgisayarınızı açıp istediğiniz ürünü satın alabilme lüksüne sahipsiniz.

Yorum Bilgisi

Diğer kullanıcıların ürünlere yapmış olduğu yorumlar sizlere hiç bakmamış olduğunuz açılardan ürünlere bakma imkanı sağlar. Ancak geleneksel mağazacılıkta diğer kullanıcılar siz ürünü incelerken orada bulunmazlar.

Satıcılar Neden e-Ticaret’i Tercih Ediyor?

Satıcılar Neden e-Ticareti Tercih Ediyor

Müşteriler gibi satıcılar için de e-Ticaret’in avantajları bulunmaktadır.

Mesai Saati

Bir fiziki mağaza sahibi dükkanında durduğu sürece iş yapabilir. Ancak internet sitesi 7/24 açık olduğu için hem kendi yorulmaz hem de her zaman satış yapabilir.

Daha Geniş Kitle

Bir mağaza açtığınızda dükkanınıza gelebilecek müşteriler tesadüfen oradan geçen kişiler ya da adınızı duyup sizi ziyarete gelen müşteriler olabilir. Ancak internet mağazası tüm Türkiye’ye satış yapabilir.

Ürün Açıklamaları

Müşterilerle muhattap olmak daha kolaydır. Herkese ürünleri tekrar tanıtmazsınız, hazırlamış olduğunuz ürün açıklaması o ürünü inceleyen tüm müşterilere ulaşır.

Düşük Sermaye, Fazla Ürün

e-Ticaret yapan şirketler toptancılarında bulunan ürünleri de sistemlerine eklerler. Bu ürünler kendi ellerinde bulunmasa bile sipariş geldiğinde ürünü tedarik eder ve müşteriye yollarlar. Bu sayede asla dükkanlarında bulunduramayacakları kadar ürün çeşitliliğine sahip olur ve bunun için bir yatırım yapmaya ihtiyaç duymazlar.

Daha Az Emek

Fiziki bir dükkan sürekli düzene, temizliğe ve yetkili personele ihtiyaç duyarken daha büyük bir internet mağazası bu kadar çok personele ihtiyaç duymaz. Genelde yazılımları hazır olarak satın alınır ve yetkililere sadece ürün ekleme görevi düşer.

Masrafı Çok Daha Düşük

İnternet sitelerinin yıllık masrafı bir mağazanın kirasıyla kıyaslandığında bir hiçtir. e-Ticaret sitesi masrafı alan adı ücreti, sunucu kirası ve varsa yazılım ücretidir. Bunlar ve diğer ufak masraflar toplandığı zaman bile mağaza kiralarıyla kıyaslanamayacak derecede küçük kalmaktadırlar.

Online Mağazacılık Fiziki Mağazacılığı Bitirebilir mi?

online ve geleneksel mağazacılık

Bu durumu geçmişte büyük bir çatışmaya sebep olan market – bakkal karşılaştırmasına benzetebiliriz. Online mağazıcılık ne kadar avantajlı olsa da pazarın %100’üne sahip olması mümkün gözükmemektedir. Çünkü insanlar bazen sadece gezmek için bile alışveriş yapabilirler. Normalde bir dezavantaj olan bu durum zaman geçirmek için kullanıldığında fiziki mağazacılık için avantaj oluşturuyor. Bunun yanı sıra bazı ürünlerin internetten satışı mümkün değildir. Buna verilebilecek en basit örnek ilaçlardır. Eczaneler bugün güneş kremi gibi keyfi ürünleri internetten satabiliyorken reçeteli ürünleri sadece ve sadece fiziki olarak müşterilerini görerek satabilirler. Bu da onların  fiziki var olmalarını zorunlu kılar. Ancak internet mağazacılığı pek çok sektörün müşterilerini ele geçireceği için küçük mağazaların sonsuza dek ortadan kaybolmasına sebep olabilir. Teknolojiyi takip eden küçük işletmeler e-Ticaret firmalarıyla çalışıp mağazalarının yanında internet satışı da yapmaktadır. Bu sorunun size göre cevabını şu soruyu yorumlayarak bulabilirsiniz; Siz olsaydınız çok işlek bir caddede dükkan sahibi olmayı mı yoksa yüksek trafikli bir sitede satıcı olmayı mı tercih ederdiniz?

One thought on “Online Mağazacılık Fiziki Dükkanları Bitirebilir mi?

Bir Cevap Yazın