Telefon Çok Isınıyor Ne Yapabilirim

Telefonlar günlük hayatta neredeyse tüm işlerimizi görebilen aletler olsalar da bazen yaşattıkları sorunlar canımızı sıkabiliyor. Bu sorunlardan biri olan ısınma problemi bazen telefonumuz için hayati bir sorun olabilirken bazı durumlarda hiç sorun teşkil etmemekte oldukça doğal olmaktadır. Telefon çok ısınıyor diye bazen garantiye girer mi sorusu da sorulabiliyor. Bunu düşünmeden önce sorunun ne olduğunu bulmak gerekecektir.

Telefon Neden Isınır?

Telefonun Neden Isındığı Nasıl Anlaşılır

Telefonunuzun ısınmasının sebeplerinden önce bu problemin iki temel kaynağı olabilir. Bu durumlardan biri telefonunuzda arka planda çalışan, işlemciyi yoran uygulamalardır. Diğer durum ise telefondaki donanımsal parçaların sorun çıkarmaya başlamış olması ya da kullandığınız şarj aleti, kulaklık gibi aletlerin sorunlu olmasıdır.

Telefonun Neden Isındığı Nasıl Anlaşılır?

telefon çok ısındı uyarısı

Telefonunuzun ısınma sorununu çözmek için önce sebebini anlamalısınız. Telefonunuzda eğer oyun oynarken ya da biriyle konuşurken ısınma yaşıyorsanız bu normaldir. Genellikle biriyle konuşurken yaşanan ısınmalar telefonun üst kısmında ısınmaya neden olmaktadır.

Telefonun Isınma Sorununu Çözmek İçin

Şarj Cihazınızı Kontrol Edin

Şarj Cihazınızı Kontrol Edin

Bunların hiçbiri olmamasına rağmen telefonunuz ısınıyorsa şarj cihazınızın orijinal olduğuna emin olun. Ayrıca şarjdayken kullanım sırasında da telefonun ısınması normaldir.

Arka Plan Uygulamalarını Sonlandırın

Arka Plan Uygulamalarını Sonlandırın

Tüm bunlara rağmen hala telefonunuzun normalden fazla ısındığını düşünüyorsanız telefonunuzda arka planda çalışan uygulamaları kontrol edin. Bunları telefonun ayarlarında bulabileceğiniz gibi her telefonun ayarları farklı olduğu için üçüncü parti uygulamalarla da yapabilirsiniz. Super Clean isimli uygulama bu konuda epey işinizi görecektir.

Uygulamaya Google Play üzerinden ulaşmak için tıklayın.

super clean telefon ram temizleme uygulaması

Donanımsal Özelliklerinizi Denetleyin

Telefonunuzdaki bazı parçaların zamanla eskimesi ya da sorun çıkarması muhtemeldir. Bu durumda sorunun hangi parçada olduğunu anlamak için CPU-Z indirebilirsiniz. CPU-Z ayrı ayrı hangi işlemcinin, bataryanın kaç derece olduğunu ve bu sıcaklıkların normal olup olmadığını size gösterebilen bir uygulamadır.

CPU-Z’yi Google Play’de Görmek İçin Tıklayın.

Donanımsal Özelliklerinizi Denetleyin

Telefonunuzu Ne Kadar Süredir Kullandığınızı Düşünün

Bazen hiçbir sebep olmasa bile 4-5 yıldır kullanılan telefonlarda böyle sorunların meydana gelmesi normal olabilir. Bu duruma gelen telefonlarda sorunu çözseniz bile başka bir yerden tekrar sıkıntı vermesi muhtemel olduğu için imkanınız varsa telefonunuzu değiştirme olanağını gözden geçirin.

Oyun Oynarken ya da Şarjdayken Meydana Gelen Isınmayı Sorun Etmeyin

Telefonlar bazı durumlarda normalden fazla güç sarf ettikleri için normalden fazla ısınmaları normaldir. Bu durumlarda ısınmaya sebep olan durum geçtikten bir süre sonra telefon da kendine gelecektir. Telefon ısındıysa ekranı ve uygulamaları kapatarak bir süre bekleyin.

Telefonla Konuşuyorsanız Telefonun Üst Kısmında Isınma Olabilir

Telefonun Üst Kısmında Isınma

Bu konuda en sık gelen şikayetlerden biri de telefonun üst kısmı ısınıyor sorunudur. Bu sorunun çözümü için yapmanız gereken yukarıda belirttiğimiz gibi CPU-Z ile soruna sebep olan parçayı bulmaktır. Bunun yanı sıra sadece üst kısmın ısınması telefonla konuşma gibi sebeplerden de meydana gelebilir.

Telefonda Şarj Tasarrufu Yöntemleri

Bu yöntemlerin yanı sıra telefonunuzda şarj tasarruf yöntemlerini kullanarak da telefonu yormayı önleyeceğiniz için ısınmanın önüne geçebilirsiniz. Videomuzu izlemeniz sorunu çözmek için fayda sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın