Bilgisayar Ekranı Ters Döndü Nasıl Düzeltilir

Bilgisayarların ekranı bazen yanlışlıkla yaptığınız bir ayardan dolayı bazen de kendiliğinden ters veya yan dönebilir. Yön fark etmeksizin ikisinin de çözümü basit ve kolaydır. Sadece bilgisayarın klavyesini kullanarak bile ekranınızı düzeltebilirsiniz.

Ekran Ters Döndü Nasıl Düzeltilir

Öncelikle işletim sisteminizin Windows 10, 8 ya da 7 olması veya bilgisayarınızın laptop olması bir anlam ifade etmemektedir. Yapmanız gereken işlem klavyenizden ctrl tuşuna basılı tutarken yön tuşlarına basmaktır. Bastığınız yöne ekran dönecektir. Yukarı yön tuşu da bilgisayarınızın ekranını düz çevirir.

Eğer bu sorununuzu çözmediyse masaüstüne gelin ve sağ tıklayın, resimde olduğu gibi ekran çözünürlüğü seçeneğini açın.

windows ekran ters döndü nasıl düzeltilir

Ekran çözünürlüğünü seçtikten sonra karşınıza gelen sayfada bulunan yön seçeneğini düzeltmelisiniz. Yanlış seçenekler ekranınızı yan çevirebilir ancak aynı sayfa açık olduğu için panik olmanıza gerek yok. Yön ayarlarından bir diğerini seçerek bunu düzeltebilirsiniz. Genel olarak “yatay” seçmek sorunu çözmektedir.

laptop ekranı düz çevirme

Bu seçeneğin ardından ekranınızın düz hale gelmiş olması gerekmektedir. Bir daha aynı problemle karşılaşırsanız yine bu işlemleri yaparak sorunu çözebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın