Gelişmiş Teknolojiye Rağmen Şarj Sorunu Neden Çözülemiyor

Dünya üzerinde en sık kullanılan teknolojik aletlerin cep telefonları olmasının yanı sıra bu değişen trend şarj sorununu da yanında getirmişti. Başlarda katlanılır düzeyde olsa da telefonların ekranları büyüdükçe, işlemciler geliştikçe telefonların şarjı git gide daha da verimsiz olmaya başladı. Bu da insanların aklına teknoloji gelişirken şarjlar neden yerinde sayıyor sorusunu getirdi.

Şarj Teknolojisi Neden Yerinde Sayıyor

Her ne kadar bazı kitlelerce yeni ürünlerin daha kolay satılabilmesi için teknolojik ürünlerin dayanıksız üretildiği söylense de durum bu kadar basit değil. Bilişim sektörü düşünülenden çok daha hızlı bir şekilde ilerliyor ve cihazların çalışmak için gerektirdiği güç inanılmaz derecede katlanarak artıyor.

Bataryaların Daha İyisi Yapılamıyor!

Gelişmiş Teknolojiye Rağmen Şarj Sorunu Neden Çözülemiyor

Telefonların gücünü karşılayabilecek düzeyde bir batarya henüz hiçbir şirket tarafından geliştirilemiyor. Bataryalarda kullanılan lityum-iyon pil teknolojisi çok eski bir teknoloji ve bu gidişle ileride telefonlar şarjla değil kabloyla çalışmak zorunda kalacak gibi görünüyor. Bazı duyumlara göre ise bu teknoloji çok yakın bir zaman içerisinde lityum-polimer pillerle değiştirilecek ve sorunlar çözülecek. Ancak bu konuda net bir adım atan hiçbir şirket olmaması durumun belirsizliğini korumasına sebep oluyor.

Neden Yenisini Satmak İçin Güçsüz Üretmesinler?

Bu sorunun kullanıcıların en çok yakındığı sorunlardan biri olduğu bir gerçek. Her alanda sorunlara çözüm bulan firmalar ve ürünler öne çıkarlar ve bu ürünlerle ön plana çıkabilirler. Yani bunu başaran firma hem sektör hakimiyetini ele geçirip hem de ürünlerinin yarattığı fark sayesinde onları daha pahalıya satarak daha fazla kar elde edebilirdi. Bunu yapmaktansa ürünleri basit bataryalar kullanarak satıp yenisinin alınacağını düşünmek bir şirketin yapacağı kadar basit bir iş değil.

Şarj Tasarrufu Yöntemleri

Bu durumda kullanıcıların elinden gelebilecek olan şey şarj tasarrufu yöntemlerini kullanarak bataryaların daha uzun süre gitmesini sağlamaktır. Belki ilginç gelebilir ancak telefonunuzda reklam engelleme uygulaması kullanmak bile şarjınızın daha uzun süre gitmesini sağlayabilir. İstenmeyen reklamları engelleme yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bunun dışındaki yöntemlerden bazılarına değinecek olursak ekran parlaklığını kısmak ve arka plandaki uygulamaları kapatmak gibi klasik ayarların yanı sıra kimse tarafından bilinmeyen geçiş efektlerini kısma özelliğini kullanarak ciddi düzeyde şarj tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 

Gelişmiş Teknolojiye Rağmen Şarj Sorunu Neden Çözülemiyor” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın