Instagram’da Profil Fotoğrafı Yapılınca Hesabı Kapattıran Fotoğrafın Gizemi Nedir?

Yakın zamanda kullanıcılar tarafından fark edilen ilginç bir özellik olarak Instagram’da profil fotoğrafı yapıldığı an hesapların kapatılmasına neden olan bir fotoğraf ortaya çıktı. Instagram topluluk kullanıcılarını koruma amacıyla çeşitli fotoğraf ve paylaşımlara kısıtlama getirirken bu fotoğraf her ne kadar rahatsız edici olsa da neden hesapların kapanmasına sebep olduğuna pek çok kullanıcı tarafından anlam verilemedi.

Bu Fotoğrafın Özelliği Ne?

Instagram’da paylaşılan bu fotoğraf profil fotoğrafı yapıldığında hesabınız kapatılmasına sebep olurken gönderi olarak paylaşıldığında ise intihara ve kendine zarar vermeye yönelik içerik olarak adlandırılarak yayından kaldırılıyor. Hemen kaldırılmasının sebebi algoritma tarafından kara listeye alınmış bir fotoğraf olarak listelenmesinden dolayı otomatik gerçekleşmekle birlikte neden kaldırıldığına da değinelim.

Bu fotoğraf geçtiğimiz zamanlarda pek çok çocuğu ve yetişkini olumsuz etkileyen mavi balina benzeri mavi bebek isimli oyunla ilişkili bir fotoğraf olmasından dolayı otomatik olarak kaldırılmaktadır. Oyunda görev veren karakterlerden birine ait olan bu fotoğrafın pek çok intihar eden kişi tarafından profil fotoğrafı olarak kullanıldığı da görülmekte. Konuyla ilgili 10 Temmuz tarihinde Yeni Şafak’ın sitesinde bulunan şu habere bir göz atın (uygunsuz resimler sansürlü);

Hesabınız Kapatıldıysa Ne Yapmalısınız?

İnternette deneme amacıyla bu fotoğrafı profil fotoğrafına ekleyen onlarca kullanıcı mevcut. Biz kesinlikle bu fotoğrafı profil fotoğraf yapmayı denemenizi bile tavsiye etmiyoruz ancak hesabınız kapandıysa bu noktada klasik Instagram prodesürleri devreye girecektir. Yapmanız gereken bir itiraz formu oluşturup fotoğraf ve kimliğinizle başvuru yapmaktır. Nasıl başvuru yapıldığı ve bağlantı linki ise aşağıdaki yazımızda mevcuttur.

Instagram’da profil fotoğrafı yapıldığında hesapların kapatılmasına neden olan fotoğrafın gizemi bu şekilde. Benzeri ilginç bir konu olarak Instagram’da #kadınlargünü etiketi gibi çeşitli etiketlerin neden yasaklandığını anlatan yazımıza şuradan ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Instagram’da Profil Fotoğrafı Yapılınca Hesabı Kapattıran Fotoğrafın Gizemi Nedir?

Bir Cevap Yazın