İnstagram Fotoğrafları Google Aramalarından Nasıl Kaldırılır

Eskiden beri kendi ismini Google‘da arayarak çıkan sonuçlara bakan insanlar hep olmuştur. Bugün de bunu yaptığınızda muhtemelen karşınıza çıkacak olan şey Google arama sonuçlarında çıkan İnstagram fotoğraflarınız olacaktır. Eğer bu durumdan rahatsızsanız İnstagram fotoğraflarınızın Google aramalarında çıkmasını engellemeniz mümkündür. Bunun için fotoğrafların paylaşıldığı hesabın da size ait olması lazım tabi ki.

İnstagram Fotoğraflarımı Google Aramalarından Nasıl Kaldırabilirim

Öncelikle fotoğraflarınızın arama sonuçlarında çıkmasının en büyük nedeni Google’ın İnstagram profilinizi ziyaret edip gördüğü her şeyi indexlemesidir. Bu da fotoğraflarınızın adınız yazıldığında çıkmasına sebep olur. Bu durumda Google’ın fotoğraflarınıza ulaşmasını engellemenin iki yolu bulunmaktadır.

İnstagram Fotoğraflarımı Google Aramalarından Nasıl Kaldırabilirim

Birinci yol olarak hesabınızı gizleyebilirsiniz. Bu sayede sizi takip eden kullanıcılar hariç kimse fotoğraflarınızı görmeyecektir. Google da bir İnstagram kullanıcısı olmadığına göre fotoğraflarınızı görmesi imkansız olacak ve bir süre sonra arama sonuçlarında gösterdiği fotoğraflara kendi de ulaşamadığı için fotoğraflarınızı arama sonuçlarından kaldıracaktır.

İkinci yol ise Google’a form yollayarak fotoğraflarınızın kaldırılmasını istemektir. Ancak bu epey zahmetli ve uzun vadeli bir iştir. Ne kadar uğraşsanız da sonuca ulaşamama imkanınız bulunmaktadır. Formla ilgili detaylı bilgi veren Google sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Google Sayfaları Neye Göre Sıralar

Konusu gelmişken neden böyle bir şeyin olduğundan da biraz bahsedebiliriz. Google, kullanıcıların değer verdiğini düşündüğü tüm sayfaları arama sonuçlarında gösterir. Buna o sayfalardaki fotoğraflar da dahildir. Sonuç olarak istenmeyen sayfaların da sonuçlarda yer alması mümkündür. Bu tarz durumlarda Google ile değil de genel olarak o paylaşımı yapan siteyle iletişime geçmeniz daha çabuk ve kesin bir çözüme ulaşmanızı sağlayacaktır. Tıpkı İnstagram fotoğraflarını arama sonuçlarından kaldırmanın en kesin yolunun profili kilitlemek olması gibi.

Bir Cevap Yazın