Apple’ın Hatası Yüzünden iPhone Yasaklanıyor

Apple‘ın sık sık karşılaştığı telif hakları sorununa bir yenisi daha eklendi. Apple’ın telefonlarında kullanmış olduğu güç tasarrufu yönteminin Qualcomm tarafından fikir ihlali sorununa takılması sebebiyle açılan mahkemede bazı iPhone modellerinin satışının yasaklanmasına karar verildi. Bu yasak kararı Almanya’yı etkiliyor ve Apple’ın yasaklanan modellerini mağazalarından kaldırması isteniyor.

Hangi iPhone Modelleri Yasaklanıyor

Hangi iphone modelleri yasaklanıyor

Apple‘ın en yeni modeli olan iPhone XR gibi modeller bu yasaktan etkilenmiyor. Yine de yasaktan etkilenen modeller çok eski değiller. iPhone 8 ve iPhone 7 modellerinin artık Almanya’daki Apple mağazalarında satılmasına izin verilmeyecek. Şimdilik diğer satıcıların ellerinde kalan 7 ve 8 modellerini satmasına izin veriliyor ancak eldeki telefonlar satıldıktan sonra ülkeye bu telefonların tekrar gelmesine izin verilmeyecek.

Geçtiğimiz zamanlarda da Apple‘ın ürünleri Çin’de aynı sorundan dolayı yasaklanmıştı bu yasakta iPhone 6, 6S ,7, 7S, 8, 8 Plus ve X modellerinin satışı yasaklanmıştı. Zaten Apple iPhone X modelinin üretimini geçtiğimiz aylarda durdurmuştu. Bu modellerin hiçbiri de XR modeli kadar seri şekilde üretilmiyorlar ancak Çin pazarı Apple için gayet büyük bir pazardı. Apple’ın bu konuda bir adım atması bekleniyor.

iPhone X Üretimi Neden Durduruldu

Konusu gelmişken iPhone‘un daha eski modellerinin üretime devam ediyorken X modelinin neden durdurulduğuna da değinelim. Öncelikle Apple’ın ilk çerçevesiz telefonu olması nedeniyle ekranı çerçevesiz olduğu için eski telefonlar kadar sağlam değildi. Bunun yanı sıra bazı kronik sorunlar da yaşatıyordu. Bu konuda daha fazla bilgi almak için şuan ekranda çıkan videomuza göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın