iPhone’lara iOS 14 ile Gelen Özellikler Neler?

Apple’ın işletim sistemi iOS 14 geçtiğimiz günlerde iPhone’lar için kullanılabilir oldu. Uzun süredir beklenen güncelleme kullanıcılara onlarca yenilik sağlamış oldu. Bu yeniliklerin arasında kullanımı epey kolaylaştıran yeni özelliklerle birlikte iyileştirme çalışmaları da yer alıyor. Apple’ın yayınladığı iOS 14 güncellemesini hangi telefonlar alacak? iOS 14’le gelen özellikler neler? Apple’ın Eylül etkinliğinde yaptığı tanıtımlar arasında bunların hepsine yer verildi.

iOS 14 Güncellemesini Hangi Telefonlar Alacak?

  • iPhone 6S
  • iPhone SE
  • iPhone 7 / Plus
  • iPhone 8 / Plus
  • iPhone X
  • iPhone XR
  • iPhone XS / Max
  • iPhone 11 / Pro / Pro Max

iPhone’lar İçin Widget Özelliği

Artık Apple, iPhone kullanıcılarına tıpkı Android’de olduğu gibi ana ekrana uygulamalara ait parçaları eklemelerine imkan sağlıyor. Bu sayede ana ekran sadece uygulamaların göründüğü bir alan değil daha işlevsel bir ekran halini alabilecek.

Uygulama Kütüphanesiyle Kendiliğinden Düzenlenen Uygulamalar

Artık iOS ana ekranında tüm uygulamaların görünmesi gerekmiyor. Kullanıcılar telefona eklenen uygulama kütüphanesi özelliğiyle uygulamalarına ana ekranda bulunan bir menü üzerinden erişebiliyorlar.

Ekranın Tamamını Kaplamayan Siri

Siri artık açıldığında ekranın sadece altında bulunup telefonun tüm ekranını işgal etmeyecek. Bu sayede Siri’nin her an için daha kullanılabilir olması amaçlanıyor.

Diğer Uygulamalar Üzerinde Oynayabilen Videolar: Picture in Picture

Telefon üzerinde başka bir işle uğraşırken bir köşede Youtube, Netflix vb. bir platformdan açık olan içeriğin oynamasına imkan veren bu özellik de uzun zamandır Android’de bulunan özelliklerden biriydi. Ancak buna rağmen iPhone’lar için çok faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Küçültülebilir Arama Ekranı

iOS 14 ile gelen en önemli özelliklerden biri olan arama ekranının boyutlandırılabilmesi özelliği pek çok kullanıcıya nefes aldıracak güçte bir özellik. Artık bir arama geldiğinde telefon çaldığı süre boyunca telefonun ekranı kullanım dışı olmayacak.

Varsayılan Uygulamaları Değiştirebilme İmkanı

Kullanıcıları en çok şaşırtan özelliklerden biri olan varsayılan uygulamaları değiştirebilme özelliği iOS için sürekli söylenen “kapalı kutu” özelliğinin artık geri plana atıldığının bir göstergesi olabilir. Bu özellik sayesinde yapılabileceklere bir örnek vermemiz gerekirse artık iPhone tarayıcısını Safari değil de Google Chrome olarak ayarlayabileceksiniz.

Maskeli Memoji Oluşturabilme

Apple tarafından yapılmış ufak bir korona güncellemesi olarak da artık memoji oluştururken maskeli ifadeler oluşturmaya imkan sağlanıyor.

Apple Etkinliğinde Neler Olmuştu

Apple, kullanıcılarına büyük yeniliklerle gelen Apple Watch gibi ürünlerini tanıtmıştı ancak etkinlik iPhone 12’yi bekleyenler için tam anlamıyla bir hayal kırıklığı olmuştu. Etkinliğin neden böyle sonlandığını anlatan yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın