Android’de Olup iPhone’lara iOS 14’le Gelen Özellikler

Apple telefonlarda kullanılan IOS işletim sisteminin yeni bir versiyonu geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Yeni tanıtılan IOS 14 bünyesinde çok daha önceden var olan bazı Android özelliklerini barındırıyor. Gelin isterseniz bu özelliklere bir bakalım.

Siri’nin Tam Ekran Kaplamaması

siri

Siri artık Google asistan gibi ekranın tamamını kaplamadan sadece ekranın alt orta tarafında yer alarak çalışabilecek. Bu değişiklik Siri’nin devreye girmesi ile ekranın tamamını kaplayıp çalışan uygulamanın arkaya atılmasından rahatsız olanları bir hayli sevindirecektir.

Gelen Çağrı Ekranının Bildirim Olarak Görünmesi

gelen arama

Apple telefonlarda bir şeyler ile meşgul olurken gelen çağrılar ekranın tamamını kaplıyor ve yaptığınız işi yarıda kesiyordu, artık IOS 14 ile gelen bir güncelleme ile gelen çağrılar bildirim olarak ekranın üst tarafında görünebilecek. Bu özellik sayesinde bölünmesini istemediğiniz işlere çağrıyı umursamadan devam edebileceksiniz.

MTP Desteği (Medya Aktarım Protokolü)

Bu özellik sayesinde telefonunuzu bağladığınız cihaz, telefonu bir medya aygıtı olarak görebiliyor. Yani telefonunuz bir fotoğraf veya müzik medyası olarak görünebiliyor.

Widget’lar

widget

Artık sık kullandığınız uygulamaların kısa yollarını veya kısıtlı özelliklerini ana ekran üzerinden de kullanabileceksiniz. Ana ekran üzerine eklenip kaldırılabilen ve boyutları ayarlanabilen bir çok araç koyabileceksiniz.

(PIP) Resim İçinde Resim

resim içinde resim

Tarayıcıdan veya başka uygulamalardan seyrettiğiniz videolar uygulamayı terk etseniz bile ekranda küçük bir pencere şeklinde oynamaya devam edecek. Bu özelliğin çalışabilmesi için uygulamayı tamamen kapatmadan sadece ana ekrana yada başka uygulamaya geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca YouTube’un politikaları gereği bu özellik direkt olarak Youtube’da kullanılamamaktadır. Nasıl kullanılacağını anlattığımız videomuza buradan göz atabilirsiniz.

Varsayılan Uygulama Ayarları

IOS işletim sisteminde İnternet tarayıcısı ve e-posta gibi uygulamalar varsayılan olarak başka uygulamalar ile değiştirilemiyordu. Yeni gelen IOS 14 güncellemesi ile bu kısıtlama ortadan kaldırıldı.

iOS 14’le Gelen Diğer Özellikler

iOS 14’le gelen özellikle tabi ki sadece bunlarla sınırlı değil. iPhone’larda iOS 14’le gelen konular arasında en çok merak edilen üstteki turuncu noktanın işlevini anlattığımız videomuza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

One thought on “Android’de Olup iPhone’lara iOS 14’le Gelen Özellikler

Bir Cevap Yazın