iPhone 12 Mini’nin Fiyatı ve Çıkış Tarihi Ortaya Çıktı

Apple‘ın geçtiğimiz ay yaptığı etkinliğinde iOS 14 ve yeni iPad modellerini tanıtmasının ardından Ekim ayında da iPhone 12 ve modellerini tanıtacağı duyurulmuştu. Apple, iPhone 12 konusunda bir sürpriz yaparak alıştığımız Pro ve Pro Max modelllerinin yanı sıra bir de Mini modelini çıkaracak. Mini modeli hakkında bilinenlere göre diğer modellere göre büyük bir farkı olmayacak ama adından da anlaşılacağı gibi iPhone 12 Mini’nin en önemli farkı boyutu olacak.

iPhone 12 Mini Hakkında Bilinenler

iPhone 12 Mini Hakkında Bilinenler

Henüz iPhone 12 Mini’nin tüm özellikleri duyurulmamış olmasına rağmen tanıtım etkinliğiyle ilgili çoğu kaynak 13 Ekim’i işaret ediyor. Bunun yanı sıra iPhone 12 Mini’nin ekran boyutu 5.4 inç olmakla birlikte iPhone SE’den sonra en küçük iPhone modeli olma özelliğine de sahip.

iPhone 12’nin tanıtılacağı zamanın aslında her iPhone modelinde olduğu gibi Eylül ayında olması bekleniyordu. Ancak Apple bu konuda herkesi hayal kırıklığına uğrattı. Konuyla ilgili derlemeleri hazırladığımız videomuza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

iPhone 12 Mini Kutu İçeriği

iPhone 12 Mini’nin kutu içeriği tanıtılacak diğer üç modelden farksız olacak. Tanıtılacak diğer üç modelimiz şu şekilde;

 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 Mini Hakkında Diğer Özellikler

Apple hayranlarının en merak ettiği konulardan biri de telefon rengi ancak bu konuyla ilgili bilgimiz kısıtlı. iPhone 12’nin iPhone 11’de gelen renklere ek olarak Dark Blue isimli bir seçenekle piyasaya sunulacağı söylentiler arasında.

Ekran konusundaysa iPhone 12 Mini Super Retina OLED ekrana ve 5.4 inçlik bir ekran boyutuna sahip olacak. iPhone SE modelindeyse LCD ekran kullanılmış olması iPhone 12 Mini’nin ucuz bir telefon olarak piyasaya sürülmesinin amaçlanmadığını gösteriyor.

Telefonda kullanılacak işlemci ve teknik donanımlarsa diğer iPhone 12 modelleriyle birebir aynı olacak. Kullanıcılacak işlemci A14 Bionic olacağından iPhone 11’e göre daha gelişmiş bir teknik donanıma sahip olacağını söylemek mümkün. Bunun yanı sıra 2227 mAh’lik bir batarya ve hızlı şarj özelliğiyle piyasaya sürüleceği de gelen bilgiler arasında.

Tüm Teknik Özellikler

 • Ekran: 5,4 inç Super Retina OLED panel
 • İşlemci: A14 Bionic – 3,1 GHz’e kadar (işlemci gücü henüz net değil)
 • RAM: 4 GB
 • Depolama Alanı: 128 GB ya da 256 GB
 • Ön Kamera: 12 MP (İddialara göre)
 • Arka Kamera: Geniş Açı / Ultra Geniş Açı / Smart HDR / Gece Modu (Kamera çözünürlükleri henüz bilinmiyor.)
 • Bağlantı: 5G SA/NSA, Çift 4G VoLTE, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, USB Lightning
 • İşletim Sistemi: iOS 14
 • Batarya: 2227 mAh (Değişebilir)

Not: Net olmayan bilgiler iPhone 12 modelinin tanıtım etkinliğinden sonra netlik kazanacak.

iPhone 12 Mini Fiyatı Ne Olacak?

iPhone 12 Mini Fiyatı Ne Olacak?

iPhone 12’nin diğer modelleriyle kıyasladığımızda Mini model iPhone 12’nin Amerika’da 650 dolardan, Türkiye’ye geldiğinde ise 8.000 – 10.000 lira arasında bir fiyattan satışa sunulmasını bekliyoruz. Her ne kadar 650 doların karşılığı 5.000 lira civarında bir fiyata karşılık geliyor olsa da nakliye ve dağıtım masrafları, satıcı karı ve en önemlisi vergileri eklediğimizde böyle bir fiyatın bizi karşılaması mümkün görünüyor.

One thought on “iPhone 12 Mini’nin Fiyatı ve Çıkış Tarihi Ortaya Çıktı

Bir Cevap Yazın