Koronavirüsten Neredeyse Hiç Etkilenmeyen Tayvan’ın Başarısının Sırrı

Covıd-19 sürecini en iyi atlatan ülkelerin başında Tayvan geliyor. 2020 yılının Şubat ayının başlarında, Tayvan’da maske tedarik problemi yaşanıyordu. Pandeminin başladığı zamanlarda bu konuda sıkıntı yaşanması bütün Tayvan halkını korkutmuştu. Yazılım mühendisi olan Howard Wu sosyal medya hesabındaki mesajlarda Covid-19 sebebiyle stres seviyesindeki artışı gözlemledi.

Tayvan’ın en popüler mesaj uygulaması olan LINE’da insanlar hangi yerel mağazalarda maskelerin olduğunu bildirimler sayesinde öğreniyorlardı. Howard Wu, aklına gelen müthiş bir fikirle Google Haritalar’ı kullanarak içerisinde maske stoku bulunan marketleri yeşil stoku biten mağazaları kırmızı olarak gösteren internet sitesi hazırladı. Şubat ayında Wuhan’da her gün binlerce ölüm haberi alınırken, Tayvan yüksek alarma geçmişti ve Howard Wu’nun maske haritası yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştı.

Google Haritalar ile Uzun Süre Devam Edemediler

Google Haritalar ile Uzun Süre Devam Edemediler

Google, kendi programlarını kullanan ticari kuruluşlardan belli bir aralığı geçtikten sonra para istemektedir. Howard Wu, Google Haritalar’ı bir web uygulamasına entegre ettiğinden dolayı, haritanın kullanıcılar tarafından erişildiği her 1000 sefer için Google’a birkaç dolar ücret ödemek zorunda kalıyordu. Site yayına açıldıktan sonraki ilk günün öğleninde, Wu 2000 dolarlık bir fatura aldı. Ertesi gün toplam miktar 26.000 dolara ulaşmıştı. Howard Wu, sonrasından bu konu ile ilgili HackMd’ye bir mektup gönderdi ve devam edemeyeceğini dile getirdi.

Dijital Bakan Yazılım Mühendisinden Esinlendi

Dijital Bakan Yazılım Mühendisinden Esinlendi

Tayvan’ın dijital bakanı Audrey Tang, açık veriye inanan bir teknoloji insanıdır. Howard Wu’nun maske uygulaması Audrey Tang’a düşüncelerini uygulaması konusunda bir yol sundu. Tang, ülkenin maske sistemini iyileştirmenin yollarını aramak için Tayvan başbakanıyla görüştü. Tayvan’ın Ulusal Sağlık Sigortası’na bağlı eczanelerin stok durumlarını hükumetin düzenlemesini istedi. Böylece veri tabanında hangi eczanelerde stok olup olmadığına hızlı bir biçimde erişilebilecekti. Tayvan vatandaşlarının daha doğru ve kapsamlı verilere kolayca ulaşabilmesi için tüm verilerin halka açmasını önerdi.

Öneri kabul edilmişti. Daha sonra Tang, yeni izleme sisteminin haberini Tayvan’ın sivil teknoloji korsanlarının popüler kanalına gönderdi. Onları verileri almaya ve istedikleri gibi geliştirmeye davet etti. Böylece Tang için bu sistemin gittikçe yayılmasına ve geliştirilmesine olanak sağlamış olacak ve herkesin katılımını sağlayacaktı.

Bir Cevap Yazın