Sinovac ve BioNTech Aşılarının Hastaneye Etkileri Belli Oldu

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye’deki Covid-19 sebebiyle oluşan hastalanmalarda BioNTech ve Sinovac aşılarının hastaneye karşı etkilerinin sonuçlarını duyurdu. Korona sürecinin bitirilmesini sağlamak için farklı bilim insanları tarafından, üretilen aşılar kullanılmaya başlandı. Bu aşıların kullanımı birçok fikir ayrılığını gündeme getirdi. Aşılardan hangisinin kullanımının daha iyi olduğu ve yan etkilerinin neler olduğu ile ilişkin Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, açıklamalarda bulundu.

Sinovac ve BioNTech Aşılarının Hastaya Etki Oranları Belli Oldu

13 bin Covid-19 hastası üzerinde yapılan bilimsel çalışmanın sonucuna göre, tek doz BioNTech yaptıranların yüzde 0,1’inde, tek doz Sinovac olanların ise yüzde 10’unda hastanede yatışa kararı verildi.

Yüzde 90 Oranında Aşının Koruduğu Tespit Edildi

Yüzde 90 Oranında Aşının Koruduğu Tespit Edildi

 Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, aşı olanların durumlarını, yatış ihtiyaçları ve klinikte yatan hastaların durumlarını inceleyerek, aşının hastaları yüzde 90 oranda koruduğu söyledi. Aşıların, binlerce insanın hayatlarını kurtardığını söyleyen Ümit Savaşçı ”Aşılar, halkımızın yüzde 90’ının hastaneye yatışını ve hastalanmasını önledi. Ölüm oranlarının da hepsini önlemesinde büyük payı olduğunu belirtti. Delta mutasyonları nedeniyle koronavirüse yakalanıp da hastaneye yatanlar mevcut. Ama antikor seviyesi düşüklüğü, direnci de düşüyorsa virüsü kapabiliyorlar” şeklinde konuştu.

İki Doz Aşıyı Sağlınız İçin Olmalısınız

İki Doz Aşıyı Sağlınız İçin Olmalısınız

Tek doz BioNTech yaptıranların yüzde 0,1’inde, tek doz Sinovac olanların ise yüzde 10’unda hastaneye yatış gerçekleştiğini vurgulayan doktorumuz, BioNTech aşısında ve Sinovac aşısında iki doz yaptırıp hayatını kaybeden hiç kimsenin olmadığını söyleyerek, aşıların kesinlikle 2 doz yaptırılması gerektiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın