Elektrikli Araçların Kötü Olduğu İddia Edilen Özellikleri

Günümüzde elektrikli araçların yaygınlaşmasına karşın medya üzerinde pek çok hatalı bilgi paylaşımıyla karşılaşabiliyoruz. Bunlardan bazılarıysa elektrikli araçların kendilerinden bağımsız olan sebeplerin onların kötü özellikleriymiş gibi yansıtılmasıdır. Biz de büyük bir teknoloji sitesinde paylaşılan sebepleri ve gerçekleri inceledik.

Elektrikli Araçların Şarjları Konusu

Bahsedilen ilk konu elektrikli araçların şarj edilmesinin zor olduğudur. Ancak elektrikli araçları evinizdeki prizlere takarak bile şarj edebilirsiniz. Bunun yanı sıra İstanbul’da pek çok avm’nin, üniversitenin otoparkında hatta bazı benzin istasyonlarının içinde bile elektrikli şarj istasyonları bulunmaktadır.

Aşağıdaki videodan elektrikli bir BMW i3’ün şarja takılışını ve içinden çıkan prizli şarj adaptörünü görebilirsiniz.

Menzil Yetersizliği

Elektrikli araçların kapasiteleri 200-400 km arasında olmaktadır. Bu durumda da şehirler arası bir yolu tek şarjla gitmeniz mümkün değildir. Ancak bir hızlı şarj istasyonunda araçların şarjını tamamen doldurmak için iki saat süre yeterlidir. En basitinden yemek yemek veya diğer ihtiyaçlar için verilen molalar değerlendirilerek aracın şarjı doldurulabilir.

Otonom araçların gelecek projelerinde elektrik kullanan araçların şarjlarını doldurmaya kendileri gidip istediğiniz zaman geri dönebilmesi planlanmaktadır. Bu durumda hızlı şarj aramaya uğraşan da siz olmayacaksınız.

Gerçekten Çevre Dostu Bir Enerji Olmayışı

çevre dostu enerji

Elektrikli araçların çevre dostu olması herkesin bildiği ve kabul ettiği bir şeydir ancak bazı kişiler elektriğin fosil yakıtlardan elde edilmesinin (nükleer santral gibi) onu temiz bir enerji yapmadığını iddia etmektedir. Ancak elektrik yenilenebilir bir enerji olup istenilen şekilde elde edilebilir. Rüzgar santralleri, güneş enerjisi ve hidroelektrik enerji santralleri gibi üretim yolları kullanılarak tamamen zararsız bir şekilde elektrik üretilebilir.

Sessizliğin Riski

Eski arabaların seslerinin yayaları uyardığı ve bu sesin ortadan kalkmasının daha fazla kazaya sebebiyet verebileceğini iddia edenlerin sayısı da oldukça yüksektir. Ancak istenilirse elektrikli araçların çoğunda motor sesi olmasa da dış sesler verilebilmesini sağlayan özellikler mevcuttur. Bunun yanı sıra her araçta olduğu gibi etrafı uyarmak için elektrikli araçlarda da korna mevcuttur.

Elektriğe olan talep arttıkça üretim yollarında da geliştirmeler yapılacaktır. Kaldı ki bu durumda bile elektriğin kullanımı benzin veya mazot kullanımına göre çevreye daha az zarar vermektedir.

Bir Cevap Yazın