Telefonun Rootlu Olduğunu Nasıl Anlarız

Android cihazların ulaşılamaz noktalarına erişim sağlama imkanı veren root özelliğinin telefonunuza  daha önce kurulmuş olup olmadığını anlamanın yolu çok basittir. Bunun yanı sıra rootla yapabileceğiniz işlemler arasında uygulama gizleme, şarj ömrünü uzatma ya da silinmeyen sistem uygulamalarını silmek gibi eşsiz özellikler sunulmaktadır.

Root ile Neler Yapılabilir

Telefonda Root Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

Bunun için Google Play’de bulunan Root Checker isimli uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulamanın kullanımını videolu göstermiş olmamızın yanı sıra kullanımı çok basittir. İndirip açtıktan sonra karşınıza kontrol ekranı gelecektir.

telefonda root olduğunu anlama

Uygulama gayet sade hazırlanmış olup aşağıdan videosuna ulaşabilirsiniz.

Telefonda Root Olduğunu Gizlemek Mümkün mü?

Hiçbir insan telefona bakar bakmaz rootlu olduğunu anlayamaz ama üstte bahsettiğimiz yöntemi uygulayarak telefonunu rootlu olduğunu anlamayı gizlemek imkansızdır. Bunun yanı sıra bankacılık uygulamaları gibi yüksek güvenlik gerektiren uygulamalar açılmadan önce telefonunuzun rootlu olduğunu gösteren bir bildirim sunmaktadırlar. Genel olarak root zararlı olmasa da kullandığınız modüller telefonunuzun her alanına etki edebilecek kontrole sahiptir. Eğer telefonunuzda bu tarz uygulamalar varsa root edilmiş bir cihaz kullanmanız riskli olabilir.

Bir Cevap Yazın