Bilgisayar Isınıp Kapanma Sorunu Çözümü

Bilgisayar uzun seneler kullanıldıktan sonra bazı sorunlar çıkmaktadır. Bu sorunların bir çoğu telafi edilebilir ya da onarılabilir sorunlardır. Bilgisayarlar bakımsızlığı yer yer kaldıra bilirken uzun vadede mutlaka sorun açacaktır, bu sorunlardan bir tanesi de aniden kapanma sorunudur. Bir bilgisayar genellikle ısıya bağlı olarak kendini korumaya alır ve kapanır, gelin bu sorunlardan nasıl kurtuluruz bakalım.

İşlemci Soğutucusunun Yetersizliği

bilgisayar soğutucu

Bu soruna genellikle güçlü işlemcili sistemlerde rastlanır. Hali hazırda güçlü olan bir işlemciye bir de aşırı yükleme yapıldığı taktirde stok soğutucuları yetersiz kalabiliyor, tahmin edilebildiği üzere daha güçlü soğutma performansı olan bir işlemci soğutucusu ile bu sorun çözülebilir.

İşlemci Soğutucusunun Gevşek Kalması

Genellikle yeni toplanan sistemlerde karşılaşılan bu sorun işlemci soğutucusunun gevşek bir şekilde unutulması ve işlemcide oluşan ısının soğutucuya aktarılamamasından kaynaklanır. İşlemci yerine doğru takıldığı takdirde sorun da ortadan kalkacaktır.

Termal Macunun Ömrünün Dolması

İşlemci ile soğutucu arasına ısıyı daha iyi iletmesi amacı ile termal macun sürülür, zamanla bu termal macun kurur ve görevini yerine getiremez hale gelir. Termal macun değiştirildiği zaman sorun ortadan kalkar. Termal macun değiştirme işlemi kimi insanların gözünü korkutmaktadır, aşağıya koyduğumuz video sayesinde nasıl bir işlem olduğunu görebilirsiniz.

Bilgisayar Isınınca Kapanmasını Engelleme

Bilgisayarınız aşırı ısındığı için kapanıyorsa ortada büyük bir sorun var demektir. İşlemci kendini yakmamak ve korumaya almak için zorunlu olarak kapanma yolunu seçiyordur. Bu soruna çözüm aramak yerine göz ardı etmeyi tercih etmek zamanla bilgisayarınıza ait donanımların sonunu getirebilir.

Bir Cevap Yazın