Bugüne Kadar Satılmış En İlginç NFT Eserleri

Son zamanlarda sanatçıların eserlerini benzersiz olarak internette satmalarını sağlayan NFT sistemi gün geçtikçe daha da büyüyor ve bu satılan esereler hem inanılmaz yüksek fiyatlara satılıyor hem de bazen içlerinde hiç beklenmeyen fotoğraflar, sesler yer alabiliyor. NFT eserlerin bazı kişiler tarafından değerleri bile anlaşılamazken diğer bir taraftaki kripto para yatırımcıları tarafından uzun açık artırmalar sonucunda milyon dolarlara satın alınabiliyorlar. İşte bunlar arasında satılan en ilginç NFT eserlerini sizler için derledik.

5- Rock (1.3 milyon Dolar)

Rock Nft İle Satılan Eserler

Görüntüde sadece bir taş parçası çizimi olarak görünen “Rock” isimli bu eser NFT satışlarına damga vurmuş türden bir fiyata sahip. Bu fiyatının yanı sıra sanatçının buna benzer eserlerden bir koleksiyon yapıp on milyonlarca dolarlık NFT satışı yaptığı da biliniyor. Sadece bu görsel için ödenen ücret 400 Ethereum yani 1,3 milyon dolar.

4- Twitter’daki İlk Tweet (2.9 Milyon Dolar)

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in attığı bu tweet Bridge Oracle’nin kurucusu ve Türk asıllı iş insanı Sina Estavi tarafından 2,9 Milyon Dolara satın alındı. Kendisi de kripto para şirketi yöneticisi olan Sina Estavi bu tweet için uzun bir açık artırma sonucu bu fiyatı ödemişti.

3- Saba Tümer’in Kahkahası (90 Bin TL)

Saba Tümer’in dünyada bir ilk olarak nitelendirdiği bu kahkaha videosu 90.000 TL’ye Izzet Pinto tarafından satın alındı. Bu satışın ardından Saba Tümer elde edilen tüm geliri Darüşşafaka, Tohum Otizm gibi vakıflara harcayacağını sosyal medya hesabından duyurdu.

2- Ekşi Sözlük’ün İlk Entry’si

pena ilk ekşi sözlük entrysi

Ekşi Sözlük’ün kuruluşunda atılan ilk entry olan “Pena” isimli entry şu an hala ilanda durmaktadır. İlana buradaki linkten erişmek mümkün olmakla birlikte fiyatı 11 AVAX’tır.

1- Bir Piksellik Görüntü (1,36 Milyon Dolar – Türkiye)

Dünyanın En Garip NFT Satışı

Türk tasarımcı Murat Pak’ın, bir pikselin görüntüsünün yer aldığı NFT eseri açık artırmada 1,36 milyon dolara satıldı. Bu NFT eseri sadece bir piksellik görüntü içermesine karşın 90 dakikalık bir açık artırma sonucunda satılmıştır.

Bonus: Yapılan En Pahalı NFT Satışı (69 Milyon Dolar)

Everydays - The First 500 Days

Everydays – The First 5000 Days isimli bu tablo dünyanın en pahalı NFT satışı yapılan eseri ünvanına sahip. Bu eser dijital sanatçı Mike Winkelmann’ın 2007’den bu yana istisnasız olarak her gün yaptığı eserleri barındırıyor. Şu an için ise satılan en pahalı NFT eseri olmanın yanında sanatçısı yaşayan en değerli üçüncü sanat eseri ünvanına da sahip.

Bir Cevap Yazın