Korona Salgınından Sonra Dünya Nasıl Olacak

Korona salgını şuan dünyayı baştan aşağı değiştirmiş durumda. Daha önce hiç olmadığı kadar uzun bir süre boyunca etkinlikler, toplantılar, dersler, alışverişler ve akla gelebilecek her şey mümkün olduğu kadar uzaktan yapılıyor ya da iptal ediliyor. Bu durum şuan için incelendiğinde ilk bakışta bazı sektörleri aşırı olumsuz bazılarını da olumlu etkiledi olarak görülebilir ancak bazı değişikliklerin salgından sonra da hayatımızda kalacağı öngörülüyor.

Korona Salgınının Ekonomiye ve Teknolojiye Etkisi

Koronavirüs Sonrası Normalin Tanımı Değişecek

İnsanlık olarak haftalardır zorunlu olmadıkça kimsenin dışarı çıkmıyor olmasına rağmen bu duruma nasıl bir uyum sağlandığını görmemek mümkün değil. Başta internetin gelişimi bize uzun zamandır pek çok işimizi uzaktan yapabilme imkanı sunuyordu. Üniversitelerde bazı dersler uzaktan veriliyor hatta tamamen uzaktan ders verilen bölümler bulunuyordu.

Koronavirüs Sonrası Normalin Tanımı Değişecek Uzaktan Eğitim

Bu Değişiklik Hayatın Bir Parçası Olacak

Şimdiye kadar uzaktan eğitim ya da toplantı gibi teknolojiler hayatımıza hiç bu kadar aktif bir şekilde girmemişti. Bu teknolojiler salgından sonra da eskisi kadar geri planda kalmayıp bir alışkanlık haline gelecek ve insanlar her gün saatlerini yolda harcamak zorunda olmayacaklar.

Bu Değişiklik Hayatın Bir Parçası Olacak

Şehirlerin Havası Hiç Olmadığı Kadar Temiz Hale Gelecek

Koronavirüs sonrası insanların dışarı çıkmaması, araçların kullanılmaması gibi durumların sonucu olarak çevreye verilen kirli hava azaldı. Bunun sonucu olarak tüm şehirlerin havası hiç olmadığı kadar temiz hale geldi. Bu konuyla ilgili sadece İstanbul’da hava kirliliğinin %30 azaldığını gösteren analizler yayınlandı.

Koronavirüs öncesi ve sonrası türkiye'de hava değişimi

Belki de İnsanlık Çözüm İçin Makineleşmeye Yönelecek

Dünyada pek çok işin durmasından ötürü mümkün olan her alanda uzaktan çalışma teknolojileri uygulanıyor ancak fabrikalar ve sanayiler gibi alanlarda uzaktan çalışmak mümkün değil. Bu durumda önce bu alanlarda ardından hayatın her alanında robot ve otomasyon teknolojisinin insanlardan daha öne çıkma ihtimali olacak. Robotlar ve makineler virüslerden etkilenmez ve her koşulda çalışmaya devam edebilirler.

makineleşme ve yapay zeka kalıcı bir çözüm üretebilir mi

Virüsün Yarattığı Olumsuz Etkiler Daha Ağır Olacak

Kaçınılmaz bir şekilde salgının yarattığı olumsuz etkiler üretimin ve sanayinin durması, pek çok organizasyonun ertelenmesi gibi olumsuz durumlara sebep oldu. Bu durum tüm dünyanın ekonomisini büyük bir oranda geriye götürecek. Konuyla ilgili örnek bir haber başlığını aşağıda görebilirsiniz;

Koronavirüs Sonucu Dünya Bankası Türkiye'nin Büyüme Beklentisini Düşürdü
Kaynak: finans.haberler.com

Kaybedilen Hayatlar Dünyayı Sonsuza Dek Değiştirecek

Kaybedilen Hayatlar Dünyayı Sonsuza Dek Değiştirecek

Koronavirüs yüzünden yüz binlerce insan hayatını kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor. Bu durum o insanların yaratacağı etkilerin, düşüncelerinin ve fikirlerinin tamamen yok olduğu anlamına geliyor. Bu sebeple virüs sonrası dünya geri dönüşü olmayacak bir şekilde sonsuza dek değişmiş olacak.

One thought on “Korona Salgınından Sonra Dünya Nasıl Olacak

Bir Cevap Yazın