Teknoloji Meraklılarının Kaçırmaması Gereken Bilim Kurgu Filmleri

Artık çoğu işimizi gelişen teknolojinin canavar cihazlarıyla hallediyoruz. Bizim rahat bir yaşam sürmemize yardımcı olan yüzlerce ürün var günümüzde. Daha fazlasını düşündünüz mü peki hiç? Size yürüyen buzdolabı, çipler, geçmişi görüntüleyen lensler? Sizler için yaratıcılığın üst seviyelerde olduğu, teknoloji denildiğinde “Hop! Ben buradayım.” diyen filmleri derledik. Biz aşık olduk, sizlere de şimdiden iyi seyirler!

1. UPGRADE (2018)

uprage filmi 2018 yapay zeka konulu filmler

Filmin hikaye örgüsü aslında yapay zeka ve insan arasındaki çatışmayı ele alıyor. Leigh Whannell’in yazıp yönettiği Upgrade, bir soygun sırasında eşini kaybeden ve felç kalan Grey Trace’in, deneysel bir tedavi sonrası vücuduna yerleştirilen çip ile vücudunun kazandığı üstün yeni özelliklerle birlikte intikam arayışını konu ediniyor. Burada yapay zekanın kontrol edilemezliğinde yaşanılacak şeyler öngörülmeye çalışılmış.

Düşünmenizi zorlayacak, bilim-kurgu açısından geniş bir dünya sunan ve teknolojinin yanlış kullanımında heyecanlandıracak ve içinizi acıtacak ağır sonuçlar doğuran bu filmin IMDb puanı 7.5/10. Fragman ise:

2. LIMITLESS (2011)

limitless 2011 teknoloji ve aksiyon filmleri

Dağınık, derbeder bir yaşam süren, beş parasız bir yazar, inanılmaz bir zihinsel odaklanma sağlayan hap içtiğinde kendindeki değişiklikleri fark eder. Bu sayede paraya, akla ve çekiciliğe sahip olur. Hayatının değişmesine neden olan bu yeniliklerin yanı sıra yazar kısa bir süre sonra sonsuz güce bedelsiz sahip olamayacağını anlar.

Teknolojik olarak geliştirilen ilacın nasıl sonuçlara yol açtığını anlatan bu filmin IMDb puanı 7.4/10. Fragman ise:

3. VENOM (2018)

venom 2018 yaratık süper kahraman filmleri

Eddie, sadece simbiyoz hâlinde yaşayabilen ve adrenalinle beslenen uzaylı bir organizmanın firma tarafından keşfedildiğini ve insan deneklerle birleştirilmeye çalışıldığını öğrenir. Ancak araştırmasında fazla ilerleyen Eddie, Venom adı verilen bu organizmanın sıradaki taşıyıcısı olmasıyla başlar hikaye. Bir yandan vücudunu ve zihnini kontrol altına alan organizmayla mücadele eden Eddie’nin, bir yandan da firma sahibinin kendisini öldürmesi için gönderdiği kişilerden kaçmasını ele almaktadır.

Bu film, 16. dakikasında virüsün ilk taşıyıcısı olan Çinli kadının yılan yemesi ve oradaki insanları öldürmesi ile dikkat çekiyor. Virüsün ilk taşıyıcısı olan kadının gömleğinde ise ‘Corinne’ yazısı görülüyor. Tüyler ürperten bu filmin IMDb puanı ise 6.7/10. Fragman ise:

4. THE MARTIAN (2015)

the martian astoronot uzay ve teknoloji filmleri

Mars gezegenine astronotların gönderildiği bir görevde, Mark Watney isimli astronot şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir. Fakat Watney’in aslında hayatta olması ve Mars’ta yapayalnız kalması ile hikaye başlıyor. Elindeki sınırlı olanaklarla, zekasını ve dayanıklılığını kullanarak dünyaya yaşadığına dair bir sinyal göndermeye çalışıyor. Milyonlarca mil uzakta NASA ve uluslararası bilim insanları durmaksızın bu ‘Marslı’nın eve dönmesi için uğraşırken, ekip arkadaşları da Mark için tehlikeli bir ikilemde kalıyor.

Bu çok beğenilen film, yazarı Andy Weir olan Marslı isimli romandan uyarlanmış ve IMDb puanı 8/10‘ a kadar ulaşabilmiş. Fragman ise:

5. CHAPPIE (2015)

chappie robot filmi

Hikayemiz yakın bir gelecekte geçmekte. Robotlardan bir polis ordusu oluşturulmuş. Evet, robotlardan. Bu ordunun görevi insanların güvenliğini sağlayabilmek. Ancak içlerinden bir tanesi olan Chappie’nin kaçırılıp, yeniden programlanmasına kadar. Asıl hikayemiz bu noktadan sonra başlıyor. Chappie artık hissedebiliyor ve düşünebiliyorken insanlara tehdit oluşturması karşısında insanların onu yok etmeye çalışmasını izleyeceğiz.

Bakalım insanın kendi ürettiği makine insanın karşısında ondan büyük bir güce sahip mi? Onları alt edebileceğimiz şeyleri onlar zaten önceden biliyor mu? Bunları düşündüren bu filmin IMDb puanı ise 6.8/10. Fragman ise:

6. TRANSCENDENCE (2014)

TRANSCENDENCE kaotik teknoloji senaryosu

Evrim filminde buluşlar yapmış, şimdilik bir yapay zeka projesi yürüten bir bilim insanı abimiz var. Yaptığı projeler teknoloji karşıtı grupların tepkisini çekiyor. Onlara istedikleri teknolojik yardımı gerçekleştirmediği için bilim insanımızı hakkın rahmetine kavuşturuyorlar. Bu bilim insanının eşi de bir bilim insanı. Ve kocası öldükten sonra onun beynini gelişmiş bir süperbilgisayara entegre ediyor. Şaşırtıcı bir şekilde adam, eşi ile iletişim kuruyor ve hatta tehditlerden haberdar etmeye başlıyor. Teknoloji karşıtı insanlar ise, bu sefer süperbilgisayarı yok etmeye çalışıyor.

Bakalım bilgisayarı yok edebilecekler mi? Bu ilginç filmin IMDb puanı ise 6.4/10. Fragman ise:

7. EX MACHINA (2014)

ex machina yapay zeka filmi

Caleb isimli yazılım uzmanı, dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden birinde çalışmakta. Düzenlenen bir yarışma sonucunda gizemli CEO’sunun dağ evinde 1 haftalık tatil kazanıyor. Fakat Caleb onun bir deneyin içerisine yerleştirilmesinden habersiz. Baktığımızda ‘Ava’ adında güzel bir robotun bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekasının onu beklemekte olduğu ise hikayemizin heyecan verici kısmı.

Bu gizemli filmin IMDb puanı ise 7.7/10. Fragman:

POST SCRIPTUM!

RICK AND MORTY (2013- )

rick and morty bilim kurgu yabancı dizi

En kısa tanımıyla dizi, çatlak bir bilim adamının peşinden sürüklediği torunu Morty ile maceradan maceraya atılmalarını konu ediyor. Dizini her bölümünde farklı bir konu işleniyor ve Rick’in zekası ile Morty’nin şaşkınlığı sizi diziye bağlayabilir!

Bu mükemmel enerjik dizinin IMDb puanı ise 9.2/10! 4. sezonu için fragman:

Eklemek veya çıkartmak istediğiniz bir film olursa lütfen yorumlara bırakın! Seçeceğiniz film için tekrardan iyi seyirler!

One thought on “Teknoloji Meraklılarının Kaçırmaması Gereken Bilim Kurgu Filmleri

Bir Cevap Yazın