Whatsapp’a Yaş Sınırı Geliyor

Son zamanlarda yaşanan büyük veri skandalının ardından dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp hakkında Avrupa ülkeleri çok konuşulacak bir karar veriyorlar. Eğer uygun görülürse ülkemizde de bu kural geçerli olacak.

whatsappa yaş sınırı geliyor

Whatsapp‘a Yaş Sınırı Geliyor

Bildiğiniz üzere geçenlerde Facebook’ta kullanıcı verilerinin Cambridge Analytica ile paylaşıldığı haberinin ardından ülkeler ve kullanıcılar internette verilerini korumaya artık daha çok dikkat ediyorlar. Buna bağlı olarak Facebook‘un diğer uygulamalarına karşı da pek iyimser bakmıyorlar.

Whatsapp’a Gelen Sınır Kaç Yaş İçin Geçerli

Avrupa Birliği’nin bu uygulamaları kullanmadan önce kullanım sözleşmesinin onaylanması ve bu sözleşmede kullanıcıların kendi rızalarıyla veri paylaşım izni vermesi ancak küçük yaşta çocukların kendi rızalarıyla düzgün bir karar alamayacak olmalarından dolayı uygulamaya 16 yaş sınırı getirmesi bekleniyor. Bu düzenlemenin ardından isteyen ülkeler bu sınırı eski yaş sınırı olan 13’e tekrar düşürebilecekler.

Türkiye’nin ise henüz veri paylaşımları olayından etkilenip etkilenmediği konusunda net bir kanıt olmaması ve buna bağlı olarak hükümetin bu konuda pek bir çalışma yapmamasından dolayı uygulamaya böyle bir sınırlama getirilip getirilmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

Bir Cevap Yazın