ABD’de Facebook veya Instagram Hesabını Kapatanlara 120 Dolar Ödenecek

ABD’de yeni bir araştırmanın sürecini başlatacak olan Facebook, istek gönderdiği bazı Facebook veya Instagram kullanıcılarının hesaplarını geçici olarak kapatmaları karşılığında onlara 120 dolar ödeme yapacak. Bu istek çoğu insan için aslında bir fırsat değeri taşıyor. Kısa süreliğinize hesabınızı kapatıyorsunuz ve 120 dolar kazanıyorsunuz.

Bu teklif size normalde gelseydi, çoğunuz inanmazdınız. Hele ki Facebook tarafından size istek geldiğini ve sonucunda 120 dolar kazanacağınızı söyleseler, güler geçerdiniz. Sosyal medya sayesinde para kazanacağınızı düşünür müsünüz ? Eğer teklif gelirse, kazanmaya bakın.

The New York Times’ın haberine göre Facebook, seçilen kullanıcılara eylül ayı sonuna kadar Facebook veya Instagram hesaplarını kapatmaları halinde 120 dolarlık bir ödeme yapacak. Facebook’un bu teklifteki amacı kullanıcı sayısını azaltmak değil.

Seçimin Etkisi Büyük

Facebook, kullanıcılarına para karşılığında hesaplarını geçici olarak kapattırarak, ABD seçimlerinde oy güvencesini sağlamak istiyor. Facebook bu araştırmaya 200 bin ile 40.000 arasında katılım yoğunluğu bekliyor. Bu araştırmanın Facebook’un dolar olarak büyük kayıp yaşayacağını söylemek yanlış olmaz. Facebook sözcüsü Liz Bourgeois, kullanıcıların anketleri doldurduklarında ya da hesaplarını geçici olarak kapattıklarında ödeme alacaklarını belirtti. Bourgeois’e göre, bu tarz uygulamalar araştırmalar için gerekli olduğunu belirtti.

Facebook tarafından seçilen katılımcılar, ABD’deki yetişkin nüfus arasından ve Instagram ve Facebook çeşitliliğini en iyi yansıtacak olan seçilip, istek gönderilecek. Facebook, araştırmadan elde edilen bilgilerin veri bilimciler tarafından ele alınacağını ve sonuçların gelecek yıla kadar açıklanmayacağını ifade etti

BONUS

Bu konudan etkilendiyseniz, Facebook’un Donald Trump seçimi öncesi yapmış olduğu araştırmaları anlatan The Great Hack filmini izleyebilirsiniz.

Türkiye’de Kaç Facebook Kullanıcısı Var ?

Bu verilerin yanı sıra göre Türkiye’de kaç kişinin facebook kullandığını merak ediyorsanız, aşağıdaki linkimize tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın