İnternet Sitelerinin Ne Zaman Kurulduğunu Öğrenin

Günümüzde internet hayatımızın bir parçası oldu ve bugün 2019’da olduğumuzu varsayarsak ilk internet sitesi kurulduğundan beri 34 yıl geçti. Bu kadar uzun bir süre boyunca sitelerin yaşadığı devrimi görmek imkansız değil. İleride insanların geçmişi görebilmesi için 90’lı yıllardan beri siteleri ara ara kaydeden Zaman Makinesi (Web Archive) adında bir internet sitesi var. Dilerseniz bu site kullanılarak geçmişine bakılmış popüler sitelerin fotoğraflarına Ünlü İnternet Sitelerinin Eski Halleri isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sitelerin Ne Zaman Kurulduğunu Öğrenme

Zaman makinesine girdiğiniz zaman hangi web sitesinin eski halini görmek istiyorsanız adını aramaya yazmanız yeterli olacaktır. Ardından hangi tarihe gitmek istiyorsanız karşınıza tarih seçebileceğiniz menü gelecektir.

Sitelerin Ne Zaman Kurulduğunu Öğrenme
İstediğiniz tarihe tıklayarak sitenin o günkü haline ulaşabilirsiniz

Bir örnek olarak da Facebook’un 2011’deki haline ait ekran görüntüsünü aşağıda görebilisiniz.

facebookun eski hali

Zaman makinesiyle geçmişe gitmek için tıklayın.

İlk Web Sitesi Ne Zaman Kuruldu

Bu bilgilere ek olarak ilgi çekici bir konu olarak da dünyadaki ilk internet sitesi 1985 yılında kurulmuş olan symbolics.com‘dur. Bu site 1985 yılında açılmış olup şuan ana sayfasında sadece bunu belirten bir yazı bulunmaktadır.

Dünyanın en eski internet sitesi

Türkiye’deki İlk Cep Telefonu

türkiye'deki ilk cep telefonu

Bir diğer ilk de ülkemize gelen ilk cep telefonudur. Türkiye’de ilk cep telefonu görüşmesi 1994 yılında yapılmış olup kullanılan telefonun markası Nokia’dır. İlk cep telefonu hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yazıda bu görüşmede hangi operatörün kullanıldığı kimlerin konuştuğu gibi bilgiler ve ilk görüşmenin video kaydı yer almaktadır.

Site Sahibi (Whois Bilgileri) Nasıl Bulunur

Bir internet sitesinin yani domainin bilgilerine ulaşmak için whois sorgusu yapabilirsiniz. Whois sorgusu yapabileceğiniz belli başlı siteler bulunmaktadır. Sitelerin kuruluş yılları, adresleri, iletişim bilgileri ve lisns süreleri gibi bilgilere ulaşabilirsiniz ancak domain sahibi bu sorgunun sonucunu gizlemiş olabilir.

domain sahibi bilgilerini öğrenme

Sorgu için size önereceğimiz site whois.com.tr‘dir. Alan adını yazdığınız sitenin bilgilerine üstteki gibi ulaşabilirsiniz. Sayfadaki bilgiler daha devam ediyor olup ekran görüntüsündeki bilgiler sitemizin bugün itibariyle lisansının bitmesine 903 gün kaldığı ve guzelhosting sunucularında bulunduğu anlamına gelmektedir. İnternet sitesinin kurulduğu tarih ise Kasım 2017 olarak görüntüleniyor.

Bir Cevap Yazın