HSBC, 2021 Sonunda Dolar/TL Kaç Olur Sorusunu Cevapladı

Yıllardır finans devi olarak varlığını sürdüren HSBC, 2021 sonunda Dolar/TL kuru hakkında tekrardan bir tahminde bulundu. HSBC, daha önce içinde bulunduğumuz 2021 yılı sonu için 7,10 olarak açıklamıştı. Son günlerde yaptığı tahmininde Dolar/TL kuru tahminini 6,50’ye düşürdü. HSBC, bu tahmin yenilemesindeki asıl sebeplerin başında; yerlilerin dolara eskisi kadar fazla eğiliminin olmaması ve yabancıların liraya olan düşkünlüklerindeki artış gibi etkenleri gösterdi.

ABD Yatırım Bankaları Tahminlerini Düşürdü

ABD Yatırım Bankaları Tahminlerini Düşürdü

HSBC’ye göre olası bir döviz alım programı, makro ve finansal riskleri azaltacağından Türk Lirası için pozitif bir patlama beklenebilir. 2021 yıl sonu için ABD yatırım bankası olan Goldman Sachs da yaklaşık iki hafta önce yıl sonu Dolar/TL kuru tahminini 8’den 7,5’ye düşürdü.

Merkez Bankasının Sonraki Toplantısında Neler Olacak?

Merkez Bankasının Sonraki Toplantısında Neler Olacak?

Faiz artışlarının önümüzdeki toplantı sonrasında sonlanacağını öngören Bank of America ise Euro/TL kurunda kısa pozisyonunu kapattı ve Türk Lirası ile ilgili görüşlerini nötr olduğunu belirtti. Bank of America, Euro-TL kurunu 19 Kasım’da açtığı 9,04’ü 8,54’e düşürerek kapattı. Bank of America Analisti David Hauner, konuyla ilgili tahminlerini, “Türk Lirası’na karşı bakış açımız negatife dönmüş değil, Merkez Bankası’nın önümüzdeki toplantıda da faiz artırmasını bekliyoruz fakat bu faiz artırılan son toplantı olabilir.” şeklinde açıkladı.

Dolar-TL Kuru

Dolar-TL kurunun 14 günlük göreceli güç endeksinin bu yıl ikinci defa 30 seviyesinin altına düştüğünü ifade eden Bank of America, bunun döviz çiftlerinin çok fazla ve çok hızlı yükseldiğine işaret ettiğini belirtti. Dolardaki teknik bir geri dönüş ve ABD enflasyonunun hesaplanandan fazla gelmesi riski tahvil işlemlere zarar verecektir.

Bir Cevap Yazın