Neden Hiç “.tr” Uzantılı Site Yok

İnternet üzerinde dolaşırken diğer ülkelerin sitelerine göz attıysanız sadece ülke uzantısından oluşan sitelere denk gelmişsinizdir. Türkiye’de ise ülke uzantısı sadece .com.tr gibi .com uzantılı sitelerden üst düzey uzantı olarak kullanılabilmektedir. Bu da neden sadece “.tr” uzantılı sitemiz yok diye merak etmemize sebep olabiliyor.

Sadece 2 Tane .tr Uzantılı Site Var

Sadece 2 Tane .tr Uzantılı Site Var

Şimdiye kadar sadece iki siteye .tr ile site açma izni tanınmıştır. Bu sitelerde biri .tr uzantılarını yöneten nic.tr‘nin kendisidir. Diğer ise Türk Silahlı Kuvvetleri (tsk.tr)’dir. Neden diğer sitelere de bu uzantıyı kullanma izni verilmiyor diye sorulduğunda nic.tr tarafından yapılan bir açıklamada “Türkiye ikinci düzey alan adı modelini benimsemiştir bu yüzden direkt .tr uzantısına izin verilmemektir.” denilmiştir.

Her ne kadar .tr uzantısının kullanımı mümkün olsa da yetkili birimlerin bu konuda izin vermiyor olması bu duruma engel olmaktadır. Alternatif olarak ilgili uzantıyla beraber ülke kodunun kullanılması önerilmiştir (.com.tr gibi).

Hangi Uzantı Tercih Edilmeli

.tr uzantısı yerine .net.tr ya da .org.tr gibi uzantılar tercih edilerek kurulan sitelerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Siz de kuracağınız siteye hangi uzantının daha uygun olacağına karar veremiyorsanız bu yazımız size fikir verebilir.

Site Açarken Hangi Uzantı Tercih Edilmeli

Bir Cevap Yazın