Site Açarken Hangi Uzantı Tercih Edilmeli

İnternet sitesi açarken en önemli konulardan biri alan adının belirlenmesidir. Çünkü geri kalan her şey sonradan değiştirilebilirken alan adı siteyi temsil eden en temel bilgi olacaktır. Bu durumda alan adını seçtikten sonra geriye uzantı seçmek kalıyor. Hangi uzantıyı tercih edeceğinize sitenizin amacına göre karar vermelisiniz.

En Çok Kullanılan Uzantı Hangisi

En Çok Kullanılan Uzantı Hangisi

Dünya üzerinde internet sitelerinin en çok kullandığı uzantı .com uzantısıdır. Ancak bazı durumlarda .com uzantısını kullanmak doğru olmayabilir. Çünkü her uzantının bir açılımı ve anlamı vardır. “com” uzantısı “commerce” kelimesinin kısaltmasıdır ve ticari amacı olan sitelerde kullanılır.

Hangi Uzantı Nerede Kullanılır

Normal şartlar altında bir site kurarken kullanıcıların aklına ilk gelen seçenek .com uzantısını tercih etmektir. Genellikle de en doğru seçenek olmasına rağmen bazen diğer uzantıları da gözden geçirmek gerekebilir. Örneğin kar amacı gütmeyen bir vakfın .com uzantısını tercih etmesi saçma olur çünkü com ticari işler için kullanılan bir uzantıdır.

Uzantıların Anlamları ve Açılımları Nelerdir

Uzantıların Anlamları ve Açılımları Nelerdir

.com – commerce – Ticari işler için kullanılır.

.net – internet – İnternet hakkında çalışan ve bilgi veren siteler kullanır. Örneğin alan adı satışı yapan bir site ticari olmasına rağmen internet üzerine olduğu için .net uzantısını tercih etmelidir.

.org – organizasyon – Gönüllülük esasına dayanan işler için uygundur. Vakıf ve dernekler, spor kulüpleri gibi.

.gov – Bu alan adı sadece belgeyle alınabilir. “goverment”in kısaltmasıdır. Devlet kurumları tarafından kullanılır.

.k12 – Bu alan adı sadece belgeyle alınabilir. “kindergarden and 12″nin kısaltmasıdır. İlk ve orta öğretim  kurumları (okullar) için kullanılır.

.edu – Bu alan adı sadece belgeyle alınabilir. “education”un kısaltmasıdır. Sadece üniversiteler tarafından alınabilir.

Diğer internet uzantıları genel olarak özel işler için tercih edilmektedir. Örneğin .ist uzantısı İstanbul anlamına gelmektedir ancak genel bir tanınırlığı yoktur. Farklı olmak için diğer alan adlarını tercih etmek siteniz üzerinde olumsuz etki yaratabilir.

Ücretsiz İnternet Sitesi Kurmak

Eğer alan adınızı kendiniz alacaksanız internet sitesini ücretsiz kurmanızın imkanı yoktur. Ancak ücretsiz siteler WordPress, Blogger gibi içerik sağlayıcılar aracılığıyla kurulabilir. Bunu değil de kendi uzantınız ve alan adınıza sahip bir site kurmak istiyorsanız önce bir alan adı ardından hosting servisi almalısınız.

İnternet Sitesi Kurma Maliyeti

Ücretsiz İnternet Sitesi Kurmak

Site kurmak pek maliyetli bir iş değildir. Ancak hem alan adının hem de hosting servisinin ücretleri yıllık olarak tekrar ödenmektedir. Net bir değer vermek gerekirse .com alan adları 8.5 dolarken hosting maliyeti en az 20-30 lira gibi fiyatlardan başlamaktadır.

Alan Adı Nasıl Alınır

Alan adı almak için bu konuda aracılık yapan siteleri kullanmalısınız. Bunlar İsim Tescil, Güzel Hosting, Natro gibi firmalardır.

Ücretsiz Alan Adı Alınabilir mi?

Firmalar kendilerinden hosting hizmeti alan kullanıcılara alan adı hediye edebilmektedirler. Bu yüzden sitenizi almadan önce kampanyaları iyice incelemeniz yararlı olabilir.

SSL Sertifikasının Önemi

Bir alan adı aldıktan sonra en dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de siteye SSL sertifikası kurmaktır. Ssl sertifikası siteyle kullanıcı arasındaki bağlantının güvenli olduğunun kanıtıdır. Adres çubuğunda yeşil bir kilit görünür ve site güvenli yazar. Televizyonda bile sitelerin güvenli olduğunun kontrolü için bu özelliğin olup olmadığına bakılması önerilmektedir. Aşağıdaki videonun sonuna (2.32’den sonrası) bakabilirsiniz.

Sertifikanın nasıl alındığı ve ne olduğu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

“Bu Siteye Bağlantınız Güvenli Değil” Uyarısı Ne Anlama Gelir

İnternetten Para Kazanmak

Sitenizi açtıktan sonra popüler bir hale gelirseniz bunu değerlendirmek için internetten para kazanma yöntemlerine göz atabilirsiniz. Günümüzde internet üzerinden yapılan işlerin sayısı hiç azımsanmayacak kadar çoktur.

İnternet Siteleri Nasıl Para Kazanıyor?

One thought on “Site Açarken Hangi Uzantı Tercih Edilmeli

Bir Cevap Yazın