İnstagram Hesabının Çalındığı Nasıl Anlaşılır

Pek çok güvenlik önlemine rağmen hala İnstagram hesaplarının istenmeyen kişilerin eline geçirilmesi mümkün olabiliyor. Bu durumda hesabınızın çalındığını anlamayabilirsiniz. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız kontrol etmeniz gereken birkaç şey vardır.

İnstagram Hesabına Başkasının Girdiğini Anlamak

Eğer hesabınıza giriş yapabiliyor ve başkasının girdiğinden şüpheleniyorsanız öncelikle hesabınızda olağandışı bir aktivite olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunu anlamanın en kolay yolu sizin yapmadığınız bir beğeni veya yorum bulmaktır. Beğendiğiniz son fotoğrafları ayarlarda bulabilirsiniz.

İnstagram Hesabına Başkasının Girdiğini Anlamak

Hesabınızdan yapılan yorumları görmenin yolu ise sizi takip eden birinin hesabından giriş yapmaktır. Alt menüde bulunan hareketler (kalp simgesi) sayfasına tıklayarak takip bölümünden takip ettiğiniz kullanıcıların son beğenilerini ve yorumlarını görebilirsiniz. Burada sizin yapmadığınız bir işlem varsa hesabınıza başkası erişiyor demektir.

instagram hareketlerini görmek

Hesabınıza Giriş Yapamıyorsanız

Bir gün uygulamaya girdiğinizde hesabınızdan otomatik çıkış yapıldığını ve tekrar giriş yapmaya çalıştığınızda bu şifre yanlış hatasının geldiğini görebilirsiniz. Ancak bu durum kesin olarak hesabınızın çalındığı anlamına gelmez. Hesabınız İnstagram tarafından kapatılmış da olabilir. Bu durumda mailinizi kontrol ediniz, sorun buysa İnstagram konuyla ilgili bir bilgilendirme maili göndermiş olacaktır. Ne yapmanız gerektiği bu mailde yazacaktır.

Çalınan Hesabı Geri Alma

Çalınan Hesabı Geri Alma

Çalınan ve şifresi değiştirilen bir hesabı almanın en kolay yolu şifremi unuttum seçeneğini kullanmaktır. Hesabınızı ele geçiren kişiler yeni bir cihazdan giriş yaptıkları için mail adresinizi değiştirmeye kalkışmayacaklardır. Bunu yaparlarsa hesabınız güvenlik amacıyla otomatik kilitlenir ve mail doğrulaması yapılana kadar şifreyi bilmek bile hesaba giriş yapmaya yeterli olmayacaktır.

Mail doğrulamasının ardından İnstagram sizi şifre değiştirme sayfasına yönlendirecektir ve hesabınız tekrar sizin elinize geçecektir. Hesabınızı aldıktan sonra mesajlarınızı, gönderilerinizi kontrol ederek yanlış bir şey yapılmadığına emin olabilirsiniz. Eğer bir yanlışlık olduysa bunu fark edenlere haber verip sorunu düzeltmek en doğrusu olacaktır.

Hesabınıza Başka Bir Yerden Giriş Yapıldı Uyarısı Alıyorum

Hesabınıza Başka Bir Yerden Giriş Yapıldı Uyarısı Alıyorum

Bir diğer hesabın çalındığının düşünülmesine sebep olan durum ise İnstagram tarafından verilen “şüpheli giriş tespit edildi” uyarısıdır. Bu uyarının gelme sebebi genellikle daha önce giriş yapmadığınız bir cihazdan hesabınıza girmeniz veya cihazınızda vpn açıkken İnstagram’ı kullanmanızdır. Vpn açık olduğu zaman İnstagram sizi başka bir ülkede görmektedir bu yüzden bunu olağan dışı giriş sayması epey normaldir.

One thought on “İnstagram Hesabının Çalındığı Nasıl Anlaşılır

Bir Cevap Yazın