“Bu Siteye Bağlantınız Güvenli Değil” Uyarısı Ne Anlama Gelir

İnternetteki kişisel verilerimizin gün geçtikçe daha da artması ve son zamanlarda sık sık duyduğumuz güvenlik sorunlarının ardından internet kullanıcılarını en korkutan uyarılardan birisi de bir internet sitesine girdiklerinde karşılarına çıkan “bu siteye bağlantınız güvenli değil” uyarısı olmaya başladı.

Bu hatayla genelde Google Chrome kullanıcıları karşılaşsa da her tarayıcı üzerinde karşınıza çıkması muhtemeldir. Bu uyarının kaldırılması için site yöneticisinin sitesine güvenlik sertifikası eklemesi gerekir.

Güvenli Değil Uyarısı Ne Anlama Gelir

bu siteye bağlantınız güvenli değil

Bağlandığınız sitede bağlantınızın güvenli olmadığı uyarısıyla karşılaşıyorsanız bu, siteye girmiş olduğunuz verilerin site sahibi ve sizin aranızda olduğunun garanti edilemeyeceği anlamına gelir. Örneğin kredi kartı gibi önemli bilgilerinizi bu sitelerde kullanmanıza tarayıcınız izin vermez. Ancak pek çok alışveriş sitesinde normal sayfalar güvenli olmasa da ödeme sayfalarında bu uyarı gelmemektedir.

Eğer sadece yazı okumak için girdiğiniz, üyelik gibi herhangi bir bilgi paylaşmadığınız bir sitede bu uyarı karşınıza geliyorsa bu uyarının neredeyse hiçbir önemi yoktur. Çünkü internet siteleri onlara girdiğiniz bilgilerden fazlasına sahip olamaz veya cihazınızın içeriğine erişim sağlayamaz.

Site Güvenli Değil Uyarısı Kaldırma

siteye bağlantınız güvenli değil uyarısı nasıl kaldırılır

Eğer bir internet sitesi sahibiyseniz ve bağlantınız güvenli değil hatasını çözüme kavuşturmak istiyorsanız sitenize SSL sertifikası ekleyerek sitenizin tarayıcılar tarafından güvenli olarak işaretlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu şuan bu yazıyı okuduğunuz sayfada olduğu gibi linkinizin https:// olarak başlamasıyla çözülecek bir sorundur. Aşama aşama bahsedersek öncelikle sunucunuza bir ssl sertifikası eklemeli ardından sayfalarınıza yönlendirme eklemelisiniz. Çünkü zorunlu 301 yönlendirmesi açılmazsa siteniz bazen http bazen https üzerinden açılacaktır. Bu da ssl sertifikasının bir işe yaramadığı anlamına gelir.

Ayrıca bu hata cihaz ve sistem bağımsız herkesi etkileyen bir hatadır. Bir iPhone kullanıcısı da Android kullanıcısı da bu hatayla karşılaşabilir. Sizin de sisteminizin WordPress veya başka bir sistemle yapılmış olması çözüm yöntemini değiştirmez.

One thought on ““Bu Siteye Bağlantınız Güvenli Değil” Uyarısı Ne Anlama Gelir

Bir Cevap Yazın