Araba Gürültüsü On Yıla Tarihe Karışacak

Bugün sokağa çıktığımızda veya evimizin penceresini açtığımızda duyduğumuz ilk ses sokaktan geçen arabaların gürültüsü oluyor. Ancak yaşamın her alanında olduğu gibi günümüzde kullanılan araç teknolojisi de gelişmekte ve gün geçtikçe kendisine yeni özellikler eklemeye devam etmekte. Son zamanlarda sık sık adını duyduğumuz Tesla başta olmak üzere sektördeki tüm araç üreticileri büyük bir değişim için hazırlanıyorlar. Bu değişimin bize getirdikleri arasında düşük yakıt maliyeti, sıfır karbon emisyonu ve sessiz motor gücü sunuluyor.

Sessiz Arabalar Nasıl Çalışır?

Daha önce hiç yeni nesil arabaları görmediyseniz bunu garip karşılayabilirsiniz ancak araba motorlarının ses yapmasının nedeni motorun depoda bulunan yakıtı yakmasıdır. Yeni nesil çevre dostu araçlar elektrik motoruyla çalışırlar ve elektrikli araçlar herhangi bir yakıtı yakmaya ihtiyaç duymazlar. Bu yüzden hiçbir ses çıkarmazlar. Örnek olarak şu videoya bakabilirsiniz.

Çevre Dostu Araç

Elektrikli araçlar fosil yakıt kullanmadıkları için çevreye zararlı gaz atıkları üretmezler ve bu da havayı kirletmez. Günümüzde özellikle İstanbul’un tarihi yarımada bölgesi olmak üzere ülkemizin pek çok bölgesinde hava kirliliği sorunu yaşanmaktadır. Bu sorunun çözümü elektrikli araçlar olarak belirlenmiş olup bu bölgede toplu taşıma otobüs değil elektrikli tramvay ile sağlanmaktadır.

Ayrıca Avrupa’nın bazı ülkelerinde 2020’li yıllarda benzin ve motorinle çalışan araçların satışının yasaklanmasına karar verilmiştir. Bu geçiş kolay olmayacağı için verilen süre biraz fazladır ve hazırlıklar buna göre yapılmaktadır.

kaynak

Bu fikrin çıktığı ülke Almanya olmasına karşın diğer ülkelerde de bu konuda hazırlıklar çoktan başlamış bulunmaktadır. Örnek olarak İsveç’te elektrikli araçların otobüs yollarını kullanabilmesine izin verilir. Ülkemizde de elektrikli araçlar normal araçlara göre %75 daha az motorlu taşıt vergisi öderler.

kaynak

Düşük Maliyetli Yakıt

Araçlarımızda artık benzin değil elektrik kullandığımızı düşündüğümüzde yakıt bile kullanmış sayılmıyoruz. Benzin yer altından çıkarılan ve diğer ülkelere bağlı kalınan bir kaynak olduğu için maliyeti epey yüksek olmaktadır.

benzin ve elektrik fiyatı

Ancak elektrik bir akarsudan veya rüzgar türbinlerinden bile üretilebilecek kadar kolay elde edilen bir enerjidir. Bu yüzden hem ülke olarak dışa bağımlılığımızı önemli ölçüde azaltacak hem de ucuz, doğa dostu ve sessiz bir sürüş keyfi sağlayacaktır.

Hangi Markalar Elektrikli Araç Üretiyor?

elektrikli arabalar pahalı mı

Elektrikli araç üreten firmaların başında Tesla gelmekle birlikte bugün sık sık karşılaştığımız BMW ve Toyota bile elektrikli araçlar konusunda önemli adımlar atmış olan şirketlerdendir. Bu konuda daha fazla bilgi için Elektrikli Araçlar Neden Yaygın Değil yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yazımızda elektrikli araç türlerine ve üreticilerine değindik. Elektrikli araçların yanı sıra yazımızda bahsettiğimiz hibrit otomobiller de bir o kadar önem arz etmektedirler.

Bir Cevap Yazın