Sürücüsüz Metro Nasıl Çalışır – Hangi Ülkelerde Var

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu M5 Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy metro hattının açılmasının ardından sürücüsüz metro konusu büyük ilgi görmeye başladı. Bu ilginin yanı sıra merak edilen pek çok konu da cevapsız kaldı.

Sürücüsüz Metro Nasıl Çalışır

Genellikle güvenlik korkusuyla sorulan bu sorunun cevabı aslında normal metrolardan farksızdır. İstanbul’da daha önce yapılmış olan beş metro hattını dördü otomatik olarak çalışmakta ve sürücü etkin bir görev yapmamaktadır.

dünyanın ilk sürücüsüz metrosu
Dünyanın ilk sürücüsüz metrosuna ait bir görsel

Metro hattına döşenmiş olan sinyalizasyon sistemi trenin gideceği ve duracağı noktaları tespit etmesini sağlar. Bunun yanı sıra tüm setler birbirine entegre halde çalıştığı için trenlerden birinin durması halinde (arıza, durakta fazla bekleme, acil durum butonuna basılması gibi sebeplerle trenler durabilir) diğer trenler de duracaktır. Bu da olağandışı bir durumda arkadan yeni bir tren gelme ihtimalini sıfıra indirir.

Sürücüsüz Metronun Kazandırdığı Yenilikler

Sürücüsüz metroyla birlikte karşımıza çıkan en büyük yenilik peron ayırıcı kapılar oldu. Daha önce Türkiye’deki hiçbir metroda kullanılmamış olan bu sistem tren gelmediği zaman yolcuların ray hattına inmesini engelliyor. Bu da üst düzey bir güvenlik sağlıyor.

metro peron ayırıcı kapı

Yeni metro hattında daha önce kafa karışıklığı yaratan 4-8 vagonlu tren ayrımı kalkmış ve tüm setler 6’lı vagona dönüştürülmüştür.

Dünyanın İlk Sürücüsüz Metrosu Ne Zaman Yapılmıştır

Dünyada tam anlamıyla sürücüsüz ilk metro hattı 2002 yılında Kopenhag (Danimarka)’da açılmıştır. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için dünyanın ilk sürücüsüz metrosu nerede yazımıza göz atabilirsiniz.

Sürücüsüz Metro Hangi Ülkelerde Var

İlk sürücüsüz metro Danimarka’da açılmış olup diğer ülkelerle ilgili bilgiler yakında eklenecektir.

Türkiye’deki Sürücüsüz Metro Hatları

Şuan İstanbul’da bir adet sürücüsüz metro bulunmakta olup 2019 yılı içerisinde M7 Mecidiyeköy – Mahmutbey (Avrupa yakasının ilk sürücüsüz metrosu), M8 Dudullu – Bostancı hatlarının açılması beklenmektedir. Yıl sonunda 3 adet sürücüsüz metro hattı olacak ve yapımı devam eden tüm metro hatları sürücüsüz olarak açılacaktır.

One thought on “Sürücüsüz Metro Nasıl Çalışır – Hangi Ülkelerde Var

Bir Cevap Yazın