Metro İstanbul Yolculara Yönelik Wi-Fi Altyapısı Kurdu

İstanbul’da yaşayan insanların aktif bir şekilde kullandığı metrolar ulaşımı önemli ölçüde kolaylaştırmanın yanı sıra bir o kadar da iletişimi zorlaştırmaktadır çünkü metro istasyonlarında ve araçlarında cep telefonları çekmemektedir. Bu sebeple metroya binen vatandaşların dünyayla olan iletişimi de ister istemez kesilmektedir.

Metrolarda Neden Telefon Çekmez

Metro şehrin en gelişmiş yerel ulaşım aracıyken böyle bir sorun yaşatması kalitesiyle uyuşmamaktadır. Metro İstanbul’a bir kullanıcı tarafından metrolarda neden telefon çekmediği sorulduğunda ise bu sorunun valilik tarafından alınan bir güvenlik kararıyla yaşandığı belirtilmiştir.Metrolarda Neden Telefon Çekmez

Bir diğer ayrıntı ise İETT tarafından otobüslerde bile internet hizmeti sunulabiliyorken tüm durakları ve araçları kendine ait olan Metro İstanbul tarafından Wi-Fi hizmeti sağlanamıyor olmasıydı. Bugün LinkedIn’de Metro İstanbul’da çalışan bir yüksek mühendis tarafından yapılan paylaşım ise metro hatlarına 4G altyapısı kurulduğunu ve bu sistem sayesinde ilerleyen zamanlarda kullanıcılara Wi-Fi hizmeti sağlamanın mümkün olacağını belirtiyor.

Metro İstanbul Kullanıcılara Yönelik Wi-Fi Altyapısı Kurdu

Bahsedilen sistem hayata geçirilirse İstanbul’daki metro kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri olan iletişim sorunu bir nebze de olsa çözülmüş olacaktır. Ancak bu sistemin şimdilik kuruluş amacı yolculara internet sağlamaktan çok IoT haberleşmesini güçlendirmek olduğunu da göz ardı etmemek gerekir.

Metro Haberleşmesi Neye Yarar?

İstanbul’da bulunan metroların büyük çoğunluğu sürücüleri bulunmasına rağmen otomatik ve diğer metro araçlarıyla entegre olarak çalışmaktadır. Bu sebeple aradaki iletişimin kopmaması hattın çalışması için hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple Metro İstanbul’un bu konuda geliştirme yapması çok yerinde bir adım olmuştur.

Otomatik Metrolar Duracakları Yeri Nasıl Belirler

 

Bir Cevap Yazın