La Casa de Papel Hakkında Bilinmeyen Sırlar

Netflix’in ülkemiz tarafından en çok izlenen popüler dizileri arasında La Casa de Papel ilk sıralarda yer alıyor. İlgi çekici hikayesi ve sağlam oyuncu kadrosu ile seyircilerin beğenisi kazanan ve izlenme sayıları olarak Netflix’in rakiplerine fark atmasını sağlıyor. Önümüzdeki ay final sezonu ile birlikte son kez izleyici karşısına çıkacak. Diziyi daha da önemli derecede izlenmesini sağlayacak 10 tane bilinmedik özelliği sizler için hazırladık.

1) Başlangıç İsmi Farklıydı

Başlangıç İsmi Farklıydı

Yapımcı Alex Pina, dizideki karakterlerin sosyal yaşamda yer edinememiş kişiler olması nedeni ile dışlananlar anlamına gelen ‘’Los Desahuciados’’ ismine karar vermişti. Ancak dizinin çekimleri esnasında akıllarına gelen İspanya Kraliyet Darphanesi‘ni soyma fikri gelince, dizinin adı da La Casa de Papel olarak değişti. Dizinin daha fazla izlenmesi ve satılması için Netflix, dizinin adına ‘’Money Heist’’ ismini de ekledi. Bu şekilde dizi farklı pazarlarda  La Casa de Papel ve Money Heist isimleri ile izleyenlerinin karşısına çıkıyor.

2) Ekibin Tümünde Ölümcül Hastalık Olacaktı

 Profesör, çete üyelerini yeteneklerine uygun şekilde seçmişti. Ancak yapımcıların ilk etapta uygulamak istedikleri plan, tüm ekibin ölümcül hastalığa sahip olması yönündeydi. Böylece üyelerinin kaybedecekleri bir sebep olmayacak ve tamamen soygunlara odaklanacaktı. Sonrasında yapım, bu durumun izleyiciler tarafından yanlış anlaşılacağını düşündü ve bu karardan vazgeçti. Sadece Berlin karakteri kaybedeceği hiçbir şeyi olmayan biri olarak karşımıza çıktı.

3) Dizi de Brezilyalı Futbolcu Neymar’da Oynadı

Dizinin tüm dünyada hızlı bir şekilde popüler hale gelmesi sayesinde diziye birçok ünlü konuk oldu. Örnek olarak, Brezilyalı futbolcu Neymar da Silva’da yer alıyor. Futbolcu, ikinci sezonun üçüncü bölümünde bir keşiş olarak kısa süreliğine de olsa izleyicinin karşısına çıktı.

4) Profesör’ün Başka Bir Takma Adı Daha Var

Profesör’ün Başka Bir Takma Adı Daha Var

Kendisine isim olarak Profesör’ü seçen Sergio Marquina, dizide karşımıza çıkmasa da ‘’Vatikan’’ adını da kullanan Sergio Marquina, bu ismin Profesör gibi eşsiz ve tüm dünyada büyük bir güce sahip olduğunu söylüyor.

5) 2 Sahnenin Çekimi Çok Zor Oldu

Yapım ekibi iki sahnenin çekiminde ciddi sıkıntı yaşadı. Bunlardan ilki Profesör’ün Madrid şehri üzerinden Zeplinle insanlara para yağdırdığı sahneydi. Bu sahne, değişen hava koşulları nedeni ile defalarca çekildi ve her seferinde Madrid sokaklarına para görünümlü yüzlerce kağıt yağdırıldı.

Denver Köpük Sahnesi

Diğer sahne ise, Denver’in suyla dolu kasaya tüplü dalış yaptığı sahneydi. Kasada gördüğümüz külçe altınlar da köpüklerden yapıldı. Daha sonra bu köpükler suya batırılsa da, yapıları nedeni ile suda yüzmeye başladı. Prodüksiyon ekibi köpüklerin suda yüzmesinin ardından köpükleri yerlerine sabitleme kararı aldı. Ancak bu sefer de basınç nedeni ile köpüklerin yapılarında bozulmalar meydana geldi.

6) Karakterlere Şehir İsmi Neden Verildiği Açıklandı

Karakterlere Şehir İsmi Neden Verildiği Açıklandı

Tüm çetenin Profesör tarafından belirlenen takma şehir isimleri vardır. Bunun asıl amacı da soygun sırasında çetenin gerçek kimliklerinin ortaya çıkmasına izin vermemek içindi.  bu fikir yapımcı Alex Pina’nın aklına gerçekleştirdiği bir toplantıda ekipten bir kişinin Tokyo tişörtü giymesi sonucu gelmiş. Böylece ilk belirlenen karakter Tokyo olurken, sonrasında  Berlin, Moskova, Denver ve Rio gibi isimler de belirlenmiştir.

7) Çekimler Yapıldığı Sırada Senaryolar Yeni Yazılıyordu

 Çekimler Yapıldığı Sırada Senaryolar Yeni Yazılıyordu

Dizinin yazarları senaryoları çekimler sırasında anlık olarak yazdı. Profesör’ün zeki planlarını ve bol aksiyon sahnelerini kısa bir zamanda yazıp, anında çekime süren senaristler büyük bir iş başarmış oldular.

8) Denver Rolünü Gülmesi En İyi Oyuncu Kaptı

Denver’in ilginç gülüşü, senaryonun başlıca esas aldığı detayların başında geliyor. Yapım ekibi senaryoda saçma kahkahalar olarak belirttikleri bu kısım için seçmelere gelen oyunculardan saçma bir şekilde gülmelerini istedi. Birçok oyuncu seçmelere gitti ama Jaime Lorente, hem kahkahası hem de beğenilen performansı ile bu rolü kapmış oldu.

9) Altı Ülkede En çok İzlenen Tek Netflix Yapımı

Altı Ülkede En çok İzlenen Tek Netflix Yapımı

Kısa sürede tüm dünyada popülerliğini ilan eden La Casa De Papel Fransa, İtalya, Şili, Portekiz, Brezilya ve Arjantin’de en çok izlenen Netflix içeriği olmayı başardı. Ülkemizde de fazlasıyla diziyi izleyen sevenleri bulunuyor.

10) Aslında Final Yapmış Bir Diziydi

Aslında Final Yapmış Bir Diziydi

 La Casa de Papel Netflix orijinal içeriği olarak biliniyor olsa da, aslında dizi daha önce İspanya’nın Antena 3 televizyon kanalında yayınlanıyordu. 2017 yılının Mayıs ayında yayın hayatına başlayan dizi, henüz pilot bölümünde 4.5 milyonluk bir izlenme sayısı bile yakaladı. Ancak ilerleyen bölümlerde işler iyi gitmedi ve izleyici sayısında inanılmaz bir düşüş yaşandı. Gelen başarısızlıkların ardından yapım ekibi dizinin ikinci sezonunu yapmaktan vazgeçti. Daha sonra bu projeye inanan Netflix, başarısız olmuş dizinin dünya genelindeki dijital yayın haklarını satın aldı.

Bir Cevap Yazın