Deprem Anında Hayat Kurtarabilecek Uygulamalar

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve ülkemizi derinden sarsan İzmir depreminin ardından deprem konusunda almamız gereken güvenlik önlemleri tekrar gündeme geldi. Günümüzde akıllı telefonlar da tıpkı her alanda olduğu gibi deprem konusunda da bize büyük fayda sağlayabiliyorlar. İşte deprem durumunda hayat kurtaracak uygulamalar ve önlemler.

Earthquake – Depremler Hakkında Bildirimler Alın

Earthquake uygulaması dünyanın önemli deprem araştırma merkezlerini takip ederek belirlediğiniz bölgelerde oluşan depremleri bildirim olarak almanızı sağlayabilir. Gelecek zamanlı olarak bölgenizle ilgili yapılan uyarıları da size bildirim olarak gönderir.

Whistle – Telefonunuz Düdüğünüz Olsun

Whistle uygulaması telefonunuzun hoparlöründen son ses bir düdük sesi çıkararak enkaz altında kalma durumunda çevredekilerin size ulaşmasını sağlar. Böylece bulunduğunuz yeri arama kurtarma ekiplerine bildirebilirsiniz.

Whistle - Telefonunuz Düdüğünüz Olsun

Bridgefy – İnternetsiz Mesajlaşma Uygulaması

100 metre çevrenizde bulunan kişilere bluetooth üzerinden mesaj göndermenizi sağlayan bu uygulama hem arama kurtarma ekipleri hem de enkaz altında kalan kişiler için hayat kurtarıcı bir özelliğe sahiptir. İndirmek için tıklayın.

Bridgefy - İnternetsiz Mesajlaşma Uygulaması

Akut Güvendeyim

Akut’un sağladığı bu uygulama daha önce belirlediğiniz kişilere topluca güvende olduğunuz bilgisini aktarmanızı sağlar. Ayrıca SMS yoluyla internete ihtiyaç duymadan, önceden belirlediğiniz kişilere konumunuzu iletir.

Akut Güvendeyim

Ayrıca bu konuyla ilgili uzman görüşleri içeren Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık’ın Show Haber’e verdiği ropörtaja buradan ulaşabilirsiniz.

Telefonların Acil Numaralar Bölümü

Başta sosyal medya olmak üzere pek çok platformda atlanan en önemli detay telefonlarda bulunan acil durum bilgileri kısmıdır. Telefonunuz kilitli olsa bile telefonunuzu bulan kişilerin erişebildiği bu sayfada adınız, kan grubunuz ve yakınlarınız gibi önemli bilgiler yer alır. Telefonunuz sizin yanınızda olmaz ve başkaları tarafından bulunursa telefonunuzu bulan kişilerin yakınlarınızla iletişime geçebilmesini sağlayan bu özellik ayarlanması gereken en önemli konudur.

Telefonların Acil Durum Ayarları
Telefonların kilit ekranında şifre giriş ekranında bulunan “Acil Durum” butonuna tıkladığımızda karşımıza gelen ekran.

Acil Durum Ekranı Nasıl Ayarlanır?

Telefonunuzun ayarlarında bulunan arama kısmına “Acil Durum” yazdığınızda karşınıza acil durum bilgilerini düzenleme ekranı gelecektir. Burada yapmanız gereken düzenlemeye gelip bilgilerinizi doğru şekilde eklemektir.

Acil Durum Ekranı Nasıl Ayarlanır

Yeni Binalarda Depreme Karşı Alınan Önlemler Neler

Deprem güvenliği için büyük ve sağlam binaların depreme dayanıklı olması için sismik izolatörler kullanılmaktadır. Bu izolatörler raya benzer bir sistem sayesinde sallantıyı savurup binanın depremden daha az etkilenmesini sağlarlar. Konuyla ilgili örnek bir videoyu aşağıda görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın