iPhone Aşırı Isınma Sorunu ve Çözüm

Günümüzde kullanımı en kolay telefon olarak bilinen iPhone‘un ne yazık ki bazı durumlarda kolaylığı kendini gösteremiyor. Bu durumlardan biri de telefonun sebepsiz yere çok fazla ısınması veya sıcaklık uyarısı vermesidir. iPhone aşırı ısınma sorunu yaşadığı zaman genellikle elde tutulmaz hale gelecek kadar rahatsızlık verir. Eğer bunun üzerine hala çalışmaya devam ederse olumsuz bir duruma sebep olmamak için kendini otomatik olarak kapatır ve soğuyana kadar açılmaz. Bu genellikle kapalı bir telefon için iki dakikadan kısa sürer. Ancak iPhone aşırı ısınma sorunu neden yaşanır ve çözümleri nelerdir diye sorduğumuzda bunun aslında o kadar da karmaşık bir olay olmadığını rahatlıkla görürüz.

iPhone Aşırı Isınma Sorunu Sebepleri

iPhone Aşırı Isınma Sorunu Sebepleri

Bu sorun genellikle kullanıcının telefon kullanımında yapmış olduğu hatalar sonucunda meydana gelmektedir ancak bazen teknik bir sorundan dolayı da yaşanması mümkündür.

Eskimiş Bataryaların Gereksiz Güç Harcaması

Telefonların bataryaları eskidiği ya da bozulduğu durumlarda aşırı ısınabilirler.

Eskimiş Bataryaların Gereksiz Güç Harcaması

Arka Planda Aşırı Uygulama Çalışması

Kullanılmayan uygulamaların arka planda açık unutulması telefona iş yükü bindireceği için bu duruma sebep olabilir.

Arka Planda Aşırı Uygulama Çalışması

Güneş Altında Kalmak

Her ne kadar teknik bir sorun gibi görünse de dış ortam etkenlerinden dolayı da iphone’un aşırı ısınma sorunu yaşaması mümkün.

Güneş Altında Kalmak

iPhone’u Şarja Takılıyken Kullanmak

Telefon bataryaları dolum halinde kullanıldıklarında hem + hem – olarak çalıştıkları için olması gerekenden fazla çalışırlar. Bu da ısınmaya sebep olabilir.

iPhone'u Şarja Takılıyken Kullanmak

Ağır Sistem Gereksinimi Gerektiren Uygulamalar Kullanmak

Yüksek performans gerektiren oyunlar başta olmak üzere telefonda kullanılan tek bir uygulamanın çalışırken iphone’un aşırı ısınmasına sebep olması mümkündür.

Ağır Sistem Gereksinimi Gerektiren Uygulamalar Kullanmak

Uzun Süre Telefonda Konuşmak

Şebeke bağlantısının kuvvetli bir şekilde aktif kullanılmasına sebep olacağı için telefonda uzun süre konuşmak da iPhone’un ısınmasına sebep olan etkenler arasındadır.

iPhone Sıcaklık Uyarısı Açma

Bu durumun önüne geçmek ve telefonun ne zaman olması gerekenden fazla ısındığını anlamak için en etkili yöntemin iphone sıcaklık uyarısı açma olduğu tavsiye edilir ancak bu özellik zaten opsiyonel değildir. iPhone için ne yaparsanız yapın telefonunuz olması gerekenden fazla ısındığında sıcaklık uyarısı karşınıza çıkacaktır.

iPhone 7 Isınıyor Şarjı Bitiyor

iphone 7 ısınıyor şarjı bitiyor

iPhone 8 ya da iPhone X gibi telefon modeliniz fark etmeksizin her modelde yaşanabilecek bir sorun olan telefon aşırı ısındığında şarjı çabuk bitmesi olayı sorun çözülene kadar normal bir durumdur. Telefonun ısınması bu durumda muhtemelen batarya veya işlemciyle alakalıdır.

iPhone 11 Neler Getirdi Ne Kadar Güçlü

iPhone Aşırı Isınma Çözümü

iPhone Aşırı Isınma Çözümü

Batarya Kaynaklıysa

Telefonun servise gitmesi gerekmektedir. Elle yapılabilecek bir işlem bulunmamaktadır.

Arka Plan Uygulamaları Sebepliyse

Uygulamalarınızı arkada açık tutmamalı sık sık kapatmalı ve gerekmeyen uygulamaları silmelisiniz. Bunu yaparken batarya kullanımı en çok olan uygulamalar listesinden yardım alabilirsiniz.

iPhone Diğer Sebeplerden Dolayı Isınıyorsa

Bu durumda ısınmaya sebep olan işlemi yapmamanız (şarja takılıyken kullanmamanız, aralıksız olarak uzun süre telefonda konuşmamanız vb.) gerekmektedir.

iPhone Şarj Aleti Isınması

Bu üzerinden akım geçtiği için gayet normal bir durumdur. Herhangi bir müdahale gerektirmez.

Bilinmeyen iPhone Özellikleri

Bunlara ek olarak telefonunuz hakkında muhtemelen daha önce haberiniz olmayan epey kullanışlı özellikleri hakkında bilgi alabileceğiniz bir videomuz bulunmaktadır. Aşırı Isınma Sorununa çözüm ararken kafa dağıtmak için iyi bir seçenek olabilir.

Bir Cevap Yazın