Adıma Açılmış Sahte İnstagram Hesabını Nasıl Kapatırım

Instagram her ne kadar kullanıcıların kendilerine ait hesaplar açmasını istese de bazı kötü niyetli kullanıcılar başka kişileri taklit eden hesaplar açabiliyorlar. Bu durum da taklit edilen kişi için istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple henüz olumsuz bir yanını görmemiş olsanız bile adınızı ya da fotoğraflarınızı taklit eden hesapları kapattırmak için harekete geçmenizi tavsiye ederiz. Üstelik bu işlem için Instagram fake hesap kapatma formu gibi uzun bir form doldurmanız gerekmiyor.

Açılan Fake Hesabı Mahkeme ve Savcılığa Şikayet Etmek

Instagram Fake Hesap Nasıl Şikayet Edilir?

Instagram bir hesabı taklit nedeniyle şikayet etmek için öncelikle profiline girip sağ üstten şikayet seçeneğine gelmeniz gerekmektedir. Ardından aşağıda belirtildiği şekilde uygunsuz hesap olarak devam etmelisiniz.

Instagram Fake Hesap Nasıl Şikayet Edilir

Uygunsuz hesabı seçmenizin ardından hesabı neden şikayet ediyorsun sorgusu karşınıza gelecektir. “Bir başkasını taklit ediyor” seçeneğine dokunduğunuzda “Beni” seçeneği karşınıza gelecektir. Şikayetinizi bu şekilde gönderebilirsiniz. Eğer tanıdığınız birisini taklit eden bir hesabı bildirmek istiyorsanız Instagram size bu işlemi o kişinin yapması gerektiğini söyleyen bir uyarı sunacaktır.

Adıma Fake Hesap Açılmış Savcılık

Bazı durumlarda Instagram bunu doğrulamanız için çeşitli yardımlar isteyebilir (gerçek kişinin siz olduğunuzu kanıtlamak için kimlik fotoğrafı talep etmek gibi). Ancak karşıdaki hesap çok kullanılmayan, açılıp terk edilmiş bir hesapsa tek şikayetle bile basitçe kapatılabilecektir.

Instagram Fake Hesap Kaç Şikayetle Kapanır
Bu görsel tarafımızca yapılmış bir şikayet sonucu alınan sonuç sayfasıdır. Spam nedeniyle şikayet edilmiş olmasına rağmen taklit eden hesap kapatılmıştır.

Instagram Fake Hesap Kaç Şikayetle Kapanır

Instagram’da hesapları çok kişinin şikayet etmesi her zaman sonuç veren bir yöntem değildir. Özellikle kitlelere yön veren hesapların yaptığı şikayet saldırıları Instagram tarafından anlaşılabilmekte ve hesapta olumsuz bir şey yoksa sırf çok kişi şikayet ettiği için kapatılmamaktadır. Bu konu hakkında daha çok bilgi içeren şu yazımıza göz atabilirsiniz.

Şikayet Ederek İnstagram Hesabı Kapattırmak

İnstagram Şikayet Botları

Sık kullanılan bir olumsuz yöntem de şikayet botlarını kullanmaktır. Genel olarak bu tarz sistemlerin amacı hesabı şikayet etmek değil hesabınızın kontrolünü ele geçirmektir. Üstelik kurallara aykırı hareket eden hesaplar tek şikayetle bile kapatılabilmektedir.

Eğer bu tarz bir sisteme giriş yaptıysanız en iyi ihtimalle hesabınız kendi kendine beğeni ve takip yapmaya başlayacaktır. Sorunu çözmek için şu videomuza göz atabilirsiniz.

Açılan Fake Hesabı Mahkeme ve Savcılığa Şikayet Etmek

Sahte hesap sizin adınıza yanlış işler yapıyorsa arkasında kim olduğunu öğrenmek için mahkemeye başvurabilirsiniz. Ancak bu işlem uzun süren ve her zaman sonuçlanmayan bir işlemdir. Bu konu teknoloji değil adaletin kapsamına girdiği için avukat sayfalarından bilgi almanız daha doğru olacaktır.

Ancak bir hesabın sizin fotoğraflarınızı ve adınızı kullanarak paylaşım yapması özel hayatın gizliliğinin ihlali suçuna örnektir. Bu konu hakkında da https://www.atamer.av.tr/sahte-sosyal-medya-hesaplari/ sayfasına göz atabilirsiniz.