İnstagram Şüpheli Giriş Tespit Edildi Uyarısı

Sanal alemdeki en büyük tehditlerden birisi de hesaplarımızın başka birisinin eline geçmesidir. Bu durumun önüne geçmek için mümkün olan tüm güvenlik önlemlerini almak bizim sorumluluğumuzdayken bazen istemesek de başımıza olumsuz şeyler gelebiliyor. İnstagram’da şüpheli giriş tespit edildi uyarısı normal şartlar altında hesabınıza başka birisi giriş yaptığında sizi haberdar etmek için kullanılan bir mesajdır ancak durum bu durum bazen bir hata sonucu da ortaya çıkabiliyor. Olağan dışı giriş saptadık olarak da karşımıza çıkabilen bu mesajın ne olduğuna bir yakından bakalım.

İnstagram Olağan Dışı Giriş Saptadık

İnstagram Olağan Dışı Giriş Saptadık

Hesabınıza daha önce hiç giriş yapılmamış bir cihazdan ya da hep giriş yaptığınızdan farklı bir bölgede yaşayan bir kişi tarafından (bu siz de olabilirsiniz) olağan dışı giriş saptadık uyarısıyla karşılaşabilirsiniz. Cihazınızda vpn açık kalması veya bilgisayarınızdan İnstagram’a giriş yapmanız bile bu duruma sebep olabilir. Ancak gerçekten hesabınıza başkasının girdiğinden şüpheleniyorsanız kontrol etmeniz gereken birkaç şey vardır.

İnstagram Hesabının Çalındığını Anlamak

Öncelikle hesabınızı takip eden birinden sizin hareketlerinizi incelemesini isteyin, haberiniz olmadan hesabınızdan yapılmış bir yorum veya beğeni var mı diye. Ardından mesajlarınız, fotoğraflarınız gibi iz bırakma ihtimali olan her şeyi kontrol edin. (Bazı fotoğraflarınız silinmiş ya da birilerine mesaj gönderilmiş olabilir.)

instagram hareketlerini görmek
İnstagram’da takip edilen kişilere ait hareketlerin görüntülendiği alan (alt menüdeki kalp simgesi)

Böyle bir durum yoksa bu yine güvende olduğunuz anlamına gelmemektedir. Konu hakkındaki diğer ihtimallere aşağıdaki yazımızdan göz atabilirsiniz. Bu yazı “hesabınızı güvene alma yolları“ndan devam edecektir.

İnstagram Hesabının Çalındığı Nasıl Anlaşılır

İnstagram Hesabınızı Güvene Almanın Yolları

Eğer hesabınıza birisi girdiyse en kısa zamanda tekrar girmesine engel olacak şekilde hesabınızı güvene almanız gereklidir. Bunun için yapılması gereken ilk hareket hesabınızın şifresini değiştirmek olacaktır, şifrenizi değiştirirken giriş yapılmış olan tüm cihazlardan çıkış yap seçeneğini işaretleyin. Bu sayede hesabınıza giriş yapılmış olsa bile cihazdan çıkış yapıldığı ve yeni şifreyi bilemeyeceği için tekrar girme ihtimali ortadan kalkacaktır.

Mail ve Telefon Bilgileri Eklemek

İnstagram Hesabınızı Güvene Almanın Yolları

Hesabınıza erişiminizi kaybederseniz şifrenizi tekrar alabilmek için kullanabileceğiniz iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri telefonunuza diğeri de e-posta adresinize gönderilecek kod ile kendinizi doğrulamanız. Eğer bu ikisine erişiminizi kaybederseniz şifresini bilmediğiniz hesabınızı geri almanız imkansıza yakın olacaktır. Bu yüzden bu bilgilerinizin güncel olup olmadığını kontrol edin.

İzinsiz Uygulamaları Engelleyin

İnstagram‘ın sadece sitesinden düzenlenebilen bir ayar olan uygulama izinleri özelliği de bu uyarıyı almanıza sebep olabilir. Çünkü bazı uygulamalar hesabınız üzerinde gereğinden fazla yetkiye sahip demektir. Alttaki videoda anlatıldığı şekilde izinlerinizi kontrol edip bilmediğiniz uygulamaları kaldırmalısınız.

Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra İnstagram hesabınızda olağan dışı giriş saptadık uyarısı alma veya başka birisinin hesabınıza giriyor olma ihtimali ortadan kalkacaktır.

Bir Cevap Yazın