iPhone Pil Sağlığı Neden Düşer – Yüzde Kaç Olmalı

Mobil telefon kullanıcılarının en sık yaşadığı sorunlardan biri bataryanın verimliliğini kaybetmesidir. Bunun sonucunda telefon bataryası ilk günkü kadar uzun süre dayanamaz ve daha çabuk bitmeye başlar. iPhone kullanıcıları ise ayarlarda bulunan pil sağlığı bölümünden telefonlarının batarya sağlığının ne derecede olduğunu görebilmektedirler. iPhone pil sağlığının düşmesi ve görünmemesi ise kullanıcıları panik eden durumlardan bazılarıdır.

iPhone Pil Sağlığı Düşüyor Neden

iPhone Pil Sağlığı Düşüyor Neden

Günümüzde iPhone da dahil olmak üzere telefon bataryalarında kullanılan teknoloji lityum iyon pil teknolojisidir. Bu da telefon batarya sağlığının kullanıma, doldurulup boşaltılmasına hatta hiçbir şey yapılmasa bile kimyasal sebeplerle azalması mümkündür. Yani iPhone pil sağlığı düşüyor olması çok endişe edilecek bir durum değildir.

iPhone Pil Sağlığı Yükseltme

iPhone Pil Sağlığı Yükseltme

Eğer telefonunuzun pil sağlığı düşüyorsa yükseltmek için neler yapılabileceğini sorabilirsiniz ancak maalesef ki batarya sağlığını yükseltmenin tek yolu bataryayı yenilemektir. Genel olarak lityum iyon piller uzun yıllar sonunda %70’e kadar verimlilik kaybına uğrarlar.

iPhone Pil Sağlığı Kaç Olmalı

iPhone Pil Sağlığı Kaç Olmalı

Lityum iyon bataryaların teknolojisine baktığımızda bu iphone pil sağlığı göstergesinin %70’e kadar düşmesi normal olarak karşılanabilir. Yeni IOS sürümlerinde telefon ayarlarında batarya hakkında tavsiyeler sunulmakta ve neler yapılabileceği önerilmektedir. Bu sebeple tedirgin olmayı gerektiren bir durum bulunmamaktadır.

Orijinal Olmayan Bataryaları Kullanmak

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de telefonunuzda kullandığınız bataryanın orijinal olmasıdır. Aksi taktirde batarya sağlığı kısmında “iphone pil sağlığı görüntülenemiyor” uyarısıyla karşılaşır ve kullandığınız pek çok şarj kablosunda uyumsuzluk problemi yaşarsınız. Telefonunuzu daha rahat kullanabilmek için gerekli olmadıkça bataryanızı değiştirmemenizi değiştirseniz bile orijinal bir batarya kullanmanızı tavsiye ederiz.

One thought on “iPhone Pil Sağlığı Neden Düşer – Yüzde Kaç Olmalı

Bir Cevap Yazın