iOS 14: AirPods Otomatik Geçiş Nasıl Kapatılır ?

Apple, iOS 14 ile AirPods ve AirPods Pro kulaklıklarına yeni bir otomatik geçiş özelliği ekledi. Bu özellik kullanıcılara sağladığı yarar, başka bir Apple cihazında içerik oynatmaya başladığınızda, AirPods bağlantısı otomatik olarak geçiş yapabiliyor. Ancak, bu özellik her kullanıcı için olumlu etki yaratmıyor. Bazı kullanıcılarda bu özellik işlevsiz olabiliyor ve önceki sürümlerde olduğu gibi her cihaza manuel olarak bağlanmayı tercih ediyor. Bu sırada yapacağımız ilk iş AirPods otomatik geçişi kapatmak olmalıdır.

iOS 14 AirPods Otomatik Kapatma Ayarları

iPad’de video oynatırken telefonunuzda da müzik dinlemek gibi aygıtlarınızı aynı anda sıklıkla kullanan biriyseniz, otomatik geçiş bu noktada sıkıntı yaratabilir. iPhone ve iPad’i ayarını sağladığınız bir şekilde kullanıyorsanız, AirPods otomatik geçişi çok kullanışlı bir özellik olarak görülebilir, ancak öbür türlü otomatik geçiş kullanışsız bir şekilde gözükür. Otomatik anahtar ayarı, cihaza göre değiştirilebilir. Örneğin, AirPods ve AirPods Pro kulaklıkların telefonunuza otomatik olarak bağlanmasını önlemek istiyorsanız, aşağıdaki listedeki ayarları sırasıyla yapmalısınız.

  • AirPods iPhone’a bağlayın.
  • Ayarları açın.
  • Bluetooth‘a dokunun.
  • AirPods bağlı cihazlar listesinde bulun ve satırın sağındaki küçük (i) düğmeye basın.
  • ‘Bu iPhone’a bağlan‘ ayarına dokunun.
  • Ayarı ‘Otomatik Olarak’ yerine Bu iPhone’a En Son Bağlandığında olarak değiştirin.

Bağlanma Sorunu Nasıl Çözülür ?

Bağlanma Sorunu Nasıl Çözülür ?

Bu iPhone’a En Son Bağlandığında, AirPods’lar yalnızca aynı cihaza önceden bağlanmışlarsa cihaza bağlanacağı anlamına gelir. Örneğin, AirPod’larınızı telefonunuzla yatmadan önce kullanıyorsanız, AirPods’larınızı kulaklarınıza koyduğunuzda sabahları otomatik olarak iPhone’a yeniden bağlanmaya çalışacaklar. Bu şekilde otomatik geçiş gelme özelliğinin olmayan sürümünü kullanarak devam edebilirsiniz.

AirPods Pro

Otomatik seçeneği ise, AirPod’ların cihazlar arasında geçici olarak geçiş yapmasına izin veren yeni seçenektir. Örneğin, AirPods iPad’inize bağlıysa ve ardından iPhone’unuzun müzik uygulamasında oynat’a basarsanız, AirPods iPad yerine iPhone’a bağlanır. AirPods geçiş yaparken iPad’inizde bir video izliyorsanız, video otomatik olarak duraklatılacaktır

BONUS: iOS 14 İle Gelen İlginç Özellikler

iOS 14 ile gelen en ilginç özelliklerden biri de Telefonu Şarja Takınca Konuşma özelliğidir. Bu özelliğin nasıl kullanıldığını alttaki videomuzda anlattık. Aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın