Şifreli Bir Bilgisayarı Açma Yolları – Windows Şifre Kırma

Bilgisayarlarda Windows’u açmak için kullanılan şifreler her ne kadar güvenlik için gerekli olsa da bazen şifrelerin unutulması kendi bilgisayarımıza erişimimizi engelleyebilir. Bu durumda kendi verilerinize ulaşmak için bilgisayarın şifresini kırmaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Windows Şifre Kırma İçin Ne Gerekir

Windows Şifre Kırma İçin Ne Gerekir

Bilgisayarınızın şifresini aşıp içindekilere ulaşmanızı sağlayacak yöntem aslında bir bilgisayar korsanlığı yöntemi değildir. Bilgisayarınızda kurulu olan işletim sistemi yani Windows’a giriş için kurulmuş olan şifre diğer işletim sistemlerinde geçerli olmayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken bilgisayarınıza ikinci bir işletim sistemi (Linux) kurmaktır.

İşletim Sistemleri Nasıl Çalışır

İşletim Sistemleri Nasıl Çalışır
Windows 10 işletim sistemine ait bir ekran görüntüsü

Windows‘a koymuş olduğunuz şifre sadece kendi kullanıcısına müdahale edebilir ancak kuracağımız ikinci işletim sistemi Windows’tan bağımsız olacağı için sizden şifre istemeyecek ve bilgisayar üzerinde tam yetkiye sahip olmanızı sağlayacaktır.

İkinci İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?

İşletim sistemi kurulumu için öncelikle kurmak istediğiniz sistemin .iso yani kurulum dosyasına ihtiyacınız vardır. Windows için bu dosyaya erişim ücretli olsa da Linux sistemleri kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından hazırlandığı için bu dosyaya erişmek mümkündür. Alt paragraftaki linkten erişebileceğiniz iso dosyasını indirerek bir usb belleğe kurmanız gerekmektedir. Bu kurulum için de Rufus isimli uygulamayı kullanabilirsiniz. Nasıl kullanıldığı alttaki videoda gösterilmiştir.

Bizim ikinci işletim sistemi olarak kurmanızı tavsiye edeceğimiz sistem Linux türevi olan Ubuntu‘dur. Nasıl kurulacağına dair rehbere buradan ulaşabilirsiniz. Rehbere bakmadan önce yazımızın tamamına bakmanızı tavsiye ederiz. Rehber üzerindeki 4. Kurulum Türü başlığına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Aşağıdaki gibi Ubuntu’yu Windows’un yanına kur seçeneğini işaretlemezseniz tüm verileriniz silinir.

ikinci işletim sistemini kurmak
Ubuntu’ya ait bir kurulum ekranı

Bunun yanı sıra hiç bilgisayar kurulumu yapmadıysanız işletim sistemi olmadan satın alınmış bir bilgisayara Windows kurulumu yaptığımız videomuzu da izleyerek konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Unutulan Şifreyi Kırma Aşaması

Unutulan Şifreyi Kırma Aşaması

Şifrenizi geçip verilerinize ulaşacağınız aşamada bilgisayarınız açılış sırasında size iki seçenek sunacaktır. Bu seçenekler bilgisayarda kurulu olan işletim sistemleridir. Şifrenin kurulu olmadığı Ubuntu sistemiyle bilgisayarınızı açarak verilerinize sorunsuz bir şekilde erişebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın