Windows 10’da Programsız Ekran Videosu Alma

Bilgisayarda ekran videosu kaydetme sorunu yıllardır gerek Youtube’da gördüğümüz lisanssız video kaydedicilerin ekranda logolarıyla görünmeleri gerek de alınan görüntülerin kalitesiz olması bilgisayarların en büyük sorunlarından biridir. Windows 10’da ise bu soruna kalıcı ve pratik bir çözüm hiçbir program indirmeden sunulmuş bulunuyor. İşte Windows 10’da Programsız Ekran Videosu alma yöntemi!

Windows 10 Programsız Ekran Videosu Alma Nasıl Yapılır?

Windows 10 Programsız Ekran Videosu Alma Nasıl Yapılır

Öncelikle cihazınızın masaüstü ya da laptop cihazı olması fark etmeksizin Windows + G tuşlarına aynı anda basarak ekran kaydetme panelini açabilirsiniz. Aslında bu panel Microsoft Xbox uygulaması için geliştirilmiştir ancak her anın görüntüsünü hem sesli hem de videolu olarak kaydetmenize imkan tanımaktadır. Windows – G tuşlarına bastığınızda alttaki gibi iki sekme karşınıza çıkacaktır. Daha fazla panel karşınıza çıkarsa onları kapatabilirsiniz.

Windows 10 programsız ekran görüntüsü alma

Ekran kaydını başlatmak için sol tarafta bulunan kayıt düğmesine basmanız yeterlidir. Ardından hem bilgisayarın sesi hem de dışarıdan gelen sizin sesiniz kaydedilecektir. Eğer ses kaydetme özelliğini devre dışı bırakmak istiyorsanız ekran kaydının hemen sağında bulunan butondan mikrofonu devre dışı bırakabilirsiniz.

windows 10 ekran görüntüsü ve ses kaydetme

Windows 10 Ekran Kaydedici Butonu Görünmüyor Sorunu

Windows 10 Ekran Kaydedici Butonu Görünmüyor Sorunu

Bu uygulama her ne kadar pratik olsa da bazen ekran kaydedici butonu pasif olarak karşınıza çıkabiliyor. Bu durumda açık uygulamaları alt pencere moduna indirerek ya da başlat butonuna tıklayarak tekrar Windows – G yoluyla kaydedici panelini açın. İlk birkaç seferde gelmese bile birkaç denemenizden sonra ekran kaydedici butonu kendiliğinden kullanılabilir olacaktır. Yani ekran kaydetme çalışmıyor sorununun çözümü düşünüldüğünden daha basittir.

Kaydedilen Ekran Videoları Nereye Gidiyor

Kaydedilen Ekran Videoları Nereye Gidiyor

Kaydı durdurduktan sonra karşınıza çektiğiniz video önizlemeli olarak bir pencerede çıkacaktır. Altında bulunan “dosya konumunu aç” butonuna tıklayarak videoların kaydedildiği klasöre ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde kaydetme butonunun altında bulunan “Tüm yakalamaları göster” butonu da sizi kayıtların yapıldığı klasöre gönderecektir.

Bir Cevap Yazın