Windows 7 Desteği Kesildikten Sonra Ne Olacak

Microsoft bir süre sonra Windows 7 kullanan cihazlara verdiği desteği kesecek. Bu tarih 2017’den beri biliyor olmasına rağmen yaklaşmasından dolayı son günlerde tekrar gündeme geldi. Çünkü Windows 7’ye verilen desteğin kesilme tarihi Ocak 2020 olarak belirlenmişti. Bu tarihten sonra Windows 7 desteği bitince ne olacak sorusuysa hala Windows 7 kullanan kullanıcıların kafasını karıştırıyor.

Windows 7 Hala Kullanılır Mı?

Windows 7 Hala Kullanılır Mı

Windows 7 kullanan cihazlar hala kullanılmaya devam edilebilecek ancak zaman içinde güncelleme almadıklarından dolayı kullandıkları uygulamalarda ve internet sitelerinde uyumsuzluk problemleri yaşayacaklar. Bu güncelleme desteği bir süre sonra güvenlik sorunlarına da yol açmaya başlayacak ancak temel kullanım için Windows’un güncelleme almıyor olması pek bir sorun teşkil etmiyor denebilir.

Kullanıcılar Çözüm Olarak Ne Yapabilir

Microsoft, Windows 10 çıktıktan sonra birkaç yıl boyunca ücretsiz bir şekilde yeni sisteme geçiş imkanı sunmuştu ancak bu durum devam etmiyor. Hatta bu konuyla ilgili 2017’de bir haber yayınlamıştık.

Windows 10’a Geçiş Ücretli Oluyor

Şimdi ise Windows 10’a geçmek isteyen kullanıcıların https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10 adresinden Windows 10’u indirebilmeleri mümkün. Ancak yazılımın onaylanmaması, anahtar kilidi alınmaması gibi sorunların ortaya çıkması bazı özelliklerin kısıtlanmış olarak kullanılmak zorunda kalınmasına neden olabilir. Ancak yeni işletim sistemi Microsoft‘un kendi sitesinden indirildiği için herhangi bir güvenlik açığına yol açmayacaktır.

Kullanıcılar Neden Windows 7’den Vazgeçmiyor?

Kullanıcılar Neden Windows 7'den Vazgeçmiyor

Bu sorunun ortaya çıkmasının başında kullanıcıların hala Windows 10’un getirdiği büyük tasarım değişikliklerini kabullenememiş olması ve eski sistemle gelen cihazların değiştirilmesi için önemli bir teşvik sunulmaması geliyor. Bugün bile Windows XP kullanmaya devam eden binlerce kullanıcı mevcut. Üstelik Microsoft güncelleme göndermeyi kesse de Google Chrome gibi pek çok büyük program bu işletim sistemi büyük bir kitle tarafından kullanılmaya devam edildikçe bir süre daha Windows 7’ye destek vermeye devam edecektir.

Bir Cevap Yazın