Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri Açıklandı (Türkiye de Var!)

Son zamanlarda hem ülkece hem de dünyaca yaşadığımız felaketler bir araştırma şirketi tarafından raporlanarak resmiyete döküldü. Ağırlıklı olarak tıbbi ve korona vakalarını baz alan bu araştırma ülkelerin mevcut durumlarını, koronadan önceki hallerini ve çeşitli ayrıntıları içeriyor.

1) 2020 Dünya Güvenlik Riskli Ülkelerin Durumu

Sağlık ve güvenlik hizmetleri sağlayan bir şirket olan International SOS2020 Dünya Risk Haritasını çıkardı. Yerel COVID-19 operasyonları, vaka oranları ve tıbbi risk gibi faktörlerin değerlendirildiği haritada ülkeler, risk gruplarına göre farklı renklere ayrıldı. Libya, Irak, Suriye ve Afganistan, Mali, Yemen, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Somali haritanın en tehlikeli ülkeleri olarak koyu kırmızı renk ile gösterildi.

Pakistan, Mısır, Cezayir, Sudan, Nijerya, Papua Yeni Gine, Venezuela, Kolombiya ve Meksika gibi ülkeler yüksek risk grubunda olarak kırmızı renk ile gösterildi. Tehlikeli ve yüksek risk grubundaki ülkelere baktığımızda çoğunluğun Orta Amerika, Orta ve Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’da olduklarını görüyoruz.

2020 Dünya Güvenlik Riskli Ülkelerin Durumu

Türkiye’nin de bulunduğu orta seviye riskli ülkeler haritada turuncu renk ile gösteriliyor. Türkiye’nin yanı sıra İran, Rusya, Brezilya, Hindistan gibi bazı büyük ülkeler de orta seviye riskli grupta yer alıyor. Avrupa, Çin ve ABD gibi ülke ve bölgeler, düşük risk grubunda olarak sarı renk ile gösteriliyorlar. İzlanda, Norveç, Finlandiya ve İsviçre ülkeleri ise en az risk oranı taşıyan sahip ülkeler olarak yeşil renk ile gösteriliyor.

Koronanın başlangıcı ve yayılımı hakkında konu hakkında bilgili kişiler tarafından yapılan açıklamaların bulunduğu videoya da aşağıdan ulaşabilir ve risk konusunda temel bilgi sahibi olabilirsiniz.

2) COVID-19 Yerel Operasyonlar Haritasında Ülkelerin Durumu

COVID-19 Yerel Operasyonlar Haritasında Ülkelerin Durumu

COVID-19 yerel operasyonlar haritasına baktığımızda Rusya, Ukrayna, Avusturya, Libya, Suriye, Irak, Tunus, Cezayir ve Afganistan yüksek seviyede mor renk ile; ABD, Brezilya, İran, Fransa, Almanya, Hollanda, Portekiz, İtalya ve Yunanistan orta seviyede mavi renk ile; Türkiye, Çin, Kanada, Avustralya, Meksika ve Küba ülkeleri düşük seviyede olarak gri renk ile gösteriliyor.

Operasyonel değişikliklerin yanı sıra koronanın dünyada sebep olduğu değişiklikleri ve yarattığı sonuçların önümüzdeki hayatımıza olan yansımalarını analiz ettiğimiz yazımıza da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

3) Pandemi Öncesi Tıbbi Risk Haritasında Ülkelerin Durumu

Pandemi Öncesi Tıbbi Risk Haritasında Ülkelerin Durumu

Pandemi öncesi tıbbi risk haritasında Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Gürcistan, Etiyopya ve Nijerya ülkelerini yüksek seviyede; Rusya, Pakistan, Çin, Brezilya ve Arjantin ülkelerini değişken seviyede ; Mısır, Suudi Arabistan, Ukrayna, Bulgaristan ve Meksika ülkelerini orta seviyede ; Türkiye, ABD, Kanada, Fransa, İspanya, Almanya, Birleşik Krallık, Japonya, Güney Kore ve Güney Afrika ülkelerini ise düşük seviyede görüyoruz.

Bir Cevap Yazın