Türkiye’deki İngilizler Konuştu: Ülkedeki Tek Pahalı Şey…

Son günlerde ekonominin Türkiye ekonomisi için olumsuz yönde ilerliyor olması Euro, Dolar ve diğer para birimini kullanan insanlar için her geçen gün Türkiye‘nin daha ucuz bir ülke haline gelmesine neden oluyor. Bu şartlar altında yapılan bir araştırmada bile İngilizler, Türkiye’de tek bir şeyi pahalı bulduklarını açıkladılar.

Araştırmaya Katılan Herkesin Net Bir Yanıtı Var

Araştırmaya Katılan Herkesin Net Bir Yanıtı Var

Türkiye onlara ne kadar ucuz geliyor olsa bile ellerindeki para birimlerine rağmen Türkiye’deki otomobil fiyatlarının inanılmaz yüksek olduğunu düşünüyorlar. Geçtiğimiz aylarda yapılan bir başka araştırmaya göreyse dünyada en yüksek fiyata araba satışı yapılan ülkenin Türkiye olduğu ortaya çıkmıştı.

Bu şartlar altında Türkiye’deki İngilizler özellikle İstanbul’un bu kadar karmaşık yapısına karşın araba almanın bu kadar imkansız olmasına hayret ediyorlar. Çoğunluğa göre taksiyle gezinmek araba kullanmaktan çok daha verimli ve ekonomik.

Diğer Ülkelerde Fiyatlar Nasıl?

Diğer Ülkelerde Fiyatlar Nasıl

Dünyadaki pek çok ülkede referans değerler üzerinden araç fiyatlarının nasıl bir yüzde ile fark yarattığını gösteren listemizi aşağıda görebilirsiniz. Listeye göre Türkiye kıta fark etmeksizin tüm ülkeler karşısında geride kalıyor.

Fiyatların Böyle Olmasının Nedeni Ne?

Araç fiyatlarının üstüne uygulanan ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi, fiyatların araçların motor gücü ve benzeri özelliklerine göre iki – üç katına kadar çıkmasına neden olabiliyor. Fiyatlar sürekli değiştiği için verilen değerler her an güncel olmayabilir ancak fikir vermesi amacıyla şu şekilde bir değer paylaşalım;

  • ÖTV’si Olmadan 272.000 liraya satılan bir Volkwagen Passat
  • ÖTV ile 445.000 lira olmakta.
  • Aynı arabanın Almanya fiyatı ise yaklaşık 19.000 Euro, direkt olarak parayı tl yaptığımızda 220.000 gibi bir sonuç çıkmakta. Bu sonuç para birimi farkına rağmen Türkiye’deki ÖTV’siz fiyattan bile ucuz kalıyor.

Tabi fiyatlar yüzde üzerinden hesaplandığı için fiyat yükseldikçe aradaki fark da açılmaktadır. Daha alt seviye araç modellerinde ise ÖTV oranı biraz daha düşük olabilmektedir.

Not: Değerler yaklaşık belirlenmiştir. Aşağı ya da yukarı yönde sapmalar olması muhtemeldir.

Bir Cevap Yazın