Instagram 16 Yaş Altındakilerin Hesaplarında Büyük Değişiklik Yapıyor

Son zamanlarda en çok kullanılan sosyal medya platformu Instagram, bundan sonra uygulamada hesap açmak isteyen 16 yaş altı kullanıcıların hesaplarını, hesap oluştuğu andan itibaren gizli hesap haline getirecek. Instagram‘ın yeni gizlilik ilkesine göre gizli hesaba sahip kullanıcının takibini kabul ettiği takipçiler sadece kullanıcının videolarını ve resimlerini görebilecek. Ayrıca Instagram ve Facebook 18 yaşın altındaki kullanıcılarının güvenliğini sağlamak adına onların karşısına çıkabilecek olan reklamlara izin vermeyecek ve görmemelerini sağlayacak.

16 Yaş Altındakilerin Hesabında Neler Değişiyor

16 Yaş Altındakilerin Hesabında Neler Değişiyor

Kullanıcıların en çok vakit geçirmek için kullandığı sosyal medya devi Instagram, son zamanlarda tehlikeli bir alan haline geldi. Bu tehlikelere tanımadığımız birçok hesaptan gelen mesajlar ve yorumlar örnek verilebilir. Gençlerin uygulamayı güvenli ve dikkatli bir şekilde kullanmasını isteyen Instagram, 16 yaş altındaki kullanıcıların hesap ayarlarını otomatik olarak gizli yapacak. Instagram, bu sınırlama olayını ülkelerin reşit olma yaşına göre farklılık gösterebileceğini belirtti. Bu haftadan itibaren uygulanacak olan gizlilik ilkesi, 16 yaş altındaki kullanıcılar Instagram’a katıldığında varsayılan olarak özel bir hesaba sahip olacak.

Bu konunun bir benzeri olarak Instagram geçtiğimiz günlerde yaşla ilgili bir düzenleme daha yapmıştı. Bu düzenlemeyse sadece 18 yaş üstünü kapsıyordu.

Hesabı Düzenleme İmkanları Olacak

Hesabı Düzenleme İmkanları Olacak

Gizli hesaplar, kullanıcılarının paylaştığı içeriklerin kimlerin gördüğünü veya yanıtlayacağını kontrol etmesine imkan verecek. Reşit olmayan kullanıcılar, hesapları gizli olarak açılsa bile uygulamanın ayarlar kısmından bunu değiştirebilecek. Instagram, daha önce kayıt olmuş ve 16 yaşı geçmemiş kullanıcıların hesaplarını gizlemeleri için uyarıcı mesajlar da göndereceğini açıkladı.

Reklam Verenlere Sınırlama Geliyor

Facebook ve Instagram birlikte aldığı karara göre, gençlere kendi ürünlerini aldırmak için çeşitli stratejiler üreten ve onlara beğenebileceğini düşündüğü reklamlar gönderen firmalara artık izin vermeyecek. Facebook, reklam verenlerin 18 yaş altındaki kullanıcıları takip etmesini engelleyecek. Aynı zamanda bir hesap, daha önce bir çocuk tarafından şikayet edilmişse, bu hesabın çocuklara ait profilleri görüntülemesine izin verilmeyecek.

Bir Cevap Yazın