Başarılı Bir Youtube Kanalı Nasıl Oluşturulur

Son zamanlarda ülkemizde Youtube kanalı kurmanın epey popüler bir uğraş haline geldiğini hepimiz fark etmişizdir. Ancak Youtube üzerinde bu durum hiç iç açıcı değil. Çünkü Youtube, izlenmediği için terk edilmiş binlerce kanal bulunduruyor. Biz de Teknoloji Elçileri olarak Youtube üzerinde başarılı bir kanal oluşturmaya dair önemli sırları sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Youtube Kanalı Oluşturmada İlk Adımlar

Öncelikle kendinize bir kanal oluşturduğunuzda klasik işlemleri tamamlamanız çok önemlidir. Yani kanalınızın bir profil ve kapak fotoğrafına sahip olması her şeyden önce geliyor. Ardından hakkında bölümüne kanalınız hakkında iki üç cümlelik bir tanıtım yazabilirsiniz.

youtube kanalındaki ilk adımlar
Hakkında bölümüne örnek

Bundan sonra yapmanız gereken tek şey video hazırlamak. Biraz garip gelebilir ama sadece video yapmak bir kanalın tutması için yeterli. Burada şuna dikkat etmelisiniz, bir kanal ilk videosuyla keşfedilmeye başlamaz. Belki ilk 10-15 videonuz 100 izlenmeyi geçemeyebilir bile.

Hangi Videolar Öne Çıkar

Öncelikle kanalınızın konseptinin belirgin olmasında fayda var. Bazen videolarınız izlense bile insanlar kanalınıza girdiğinde abone olmadan çıkabilirler. Bu konudaki en büyük sorun kanalların “bu kanal bir oyun kanalı mı, vlog kanalı mı yoksa belgesel kanalı mı” gibi sürekli birbirinden alakasız içerikler paylaşarak kendini belli edememesidir.

Kanallar yeni oluşturuldukları zaman videolar kimse tarafından fark edilemeyebilir. Ancak Youtube kanallara her zaman şans tanımaktadır. Başlıklarınızın ve etiketlerinizin birbirine benzediği videoların altında önerilen videolar olarak her zaman çıkarsınız. Ancak buna siz denk gelemeyebilirsiniz çünkü önerilen videolar her seferinde değişiklik göstermektedir.

Video Etiketleri

Bir diğer özellikse videoların sahip olduğu etiketlerdir. Videolarınıza etiket hazırlarken vidIQ tarayıcı eklentisini kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim. Bu eklenti size girdiğiniz etiketlere benzer popüler olan etiketleri sunar. Bunun yanında sizin de videonuzla ilgili aramalar yaparak çıkan arama önerilerini aynı şekilde etkiket olarak yazmanız yararınıza olacaktır. Yeterince arama önerisini etiketinize ekledikten sonra yapmanız gereken şey bu arama sonuçlarının başında çıkan video başlıklarını ve kanal isimlerini etiketlere eklemektir. (Bu yazı örneklerle açıklanarak geliştirilecektir.)

İçerik ve İzlenme İlgisi

Bir video gerçekten güzel bir başlığa ve fotoğrafa sahipse illa ki izlenir. Buna dair en büyük kanıtı kendi videolarımızdan sunabiliriz. Gördüğünüz üzere abonemiz 14.000 ancak bir videomuz 600.000’den fazla izlenmişken diğer bir video 1000 izlenmeyi bile geçememiş.

youtube izlenmeler

Bunun sebebi sadece videoların ilgi çekici olmasıdır. Youtube bir video yayınlandığı zaman bu videoyu izleyen bir miktar kullanıcıyı analiz eder, videonun içerik olarak güzel olup olmadığını anlamaya çalışır. Burada iki etken vardır. Biri videoların aldığı beğeni oranı diğeri ise videoların ne kadar süre izlendiği.

Kitleyi Elde Tutma

En çok izlenen videomuza geldiğimizde videoyu izleyenlerin ortalama olarak videonun %49.5’ini izlediğini görüyoruz. Video izlenme oranı genel olarak %60’tan yukarı çıkmaz zaten. Bu da orta seviyede bir oran.

video izlenme süresi

Bir diğer videomuza geldiğimizde (8.000 izlenen) izlenme oranının çok daha düşük olduğunu görüyoruz. %43.3 oranında kitle tutma oranına sahip olduğu için Youtube’da daha az kullanıcının karşısına çıkacaktır.

video izlenme süresi 2

Sonuç: Youtube’da içerik hazırlarken kullanıcıları sıkmamaya ve mümkün olduğu kadar sıkmayacak içerikler üretmeye çalışın. Videolarınız gerekirse iki üç dakika olsun ama kendini izletsin.

İnternet Üzerinden Para Kazanmak

Bir diğer konumuz olan Youtube üzerinden para kazanmak hakkında farklı bir yazımız bulunmaktadır. Bu konuda bilgi almak için o yazımıza göz atabilirsiniz.

One thought on “Başarılı Bir Youtube Kanalı Nasıl Oluşturulur

Bir Cevap Yazın