Uber’in Bütün Araçları 20 Yıl İçerisinde Elektrikli Olacak

Mobil taşımacılık platformu Uber, son zamanların en büyük adımını atacak. 2040 yılına kadar tüm araçlarının elektrikli olacağını ve bu dönüşüm için sürücülere 2025 yılına kadar finansal destek sağlayacaklarını söyledi. Uber, sürücülerine yapacağı 800 milyon dolarlık yapacağı sermaye yardımından bahsetti. Sürücüleri için her türlü kolaylığı sağlayacak olan şirket, elektrikli araçlara geçmeleri için elinden geldiğince yardımı yapacağının sözünü verdi. Bu kolaylıklar araç alımında fiyat indirimleri ve kiralama için uygun kolaylık sağlama olacağını söyledi.

Uber bu elektrikli yapıya geçmek için büyük firma olan General Motors, Mitsubishi ve onlar gibi büyük 2 firma ile ortaklık kurdu. Sıfır karbon emisyonuna ulaşacağını düşündüğü Avrupa ülkeleriyle ilgili olarak altyapı sayesinde daha hızlı ilerleyeceğini belirtti. Uber’in ABD’deki rakibi Lyft 2030 itibariyle kesin olarak elektrikli araca geçeceklerini söylemişti fakat Lyft şirketi sürücülere finansal yardım yapmayacaklarını duyurmuştu. Şu an elektrikli araçların fiyatlarının benzinli araçlardan daha yüksek olduğu için, Uber amaçlarının elektrik araç almanın maliyet yönünden azalması olduğunu belirtti.

Şirketlerden Elektrikli Araçlara Destek

Şirketler artık Uber uygulamasında ortak kullanıcılara Avrupa pazarlarında, özellikle İngiltere, Fransa, Hollanda ve Portekiz’de makul fiyatlı elektrikli araçlar sunmak için güçlü bir ortaklık yapacaklar. İngiltere’de Nissan ve Uber arasında başarılı bir ortaklık sunar.

2025 yılına kadar Uber’in çoğu ülkede elektrikli araç olarak kullanılması bekleniyor. Bu ülkelerden başta gelenleri Hollanda, Almanya, Belçika, İngiltere, Fransa ve Portekiz olmaktadır. Sürücülerin 2021 yılının sonunda Uber’in Avrupa da yüzde 80’inin şehirlerde sıfır emisyonlu bir araç seçebilme imkanı olacaktır.

Daha Çevre Dostu ve Ekonomik

Elektrikli araçlar alışılmış benzinli ve dizel yakıtlı araçlara göre daha fazla menzil gücüne sahiptir. Ayrıca emisyon oranı elektrikli araçlarda sıfır olduğu için çevreye zehirli gaz salınımı da yapmaz. Böylece hem kar ederken hem de çevreyi korumuş oluruz.

Bir Cevap Yazın